Alocasia

Spektakularna ozdoba o nieoczywistych liściach

Alocasia to roślina rodem z Archipelagu Malajskiego. Przedstawicielka rodziny obrazkowatych charakteryzuje się dużymi, błyszczącymi liśćmi o intensywnej ciemnozielonej barwie. Uwagę przyciąga białe unerwienie blaszki, które tworzy na jej powierzchni pewnego rodzaju sztukę. Co ciekawe, niektóre odmiany alocasi przez tysiące lat były uprawiane w okolicy równika w celach konsumpcyjnych. Do spożycia nadają się ich ugotowane bulwy.

Roślina jest chętnie wybierana do uprawy w szklarni i oranżerii. W optymalnym środowisku i przy właściwej pielęgnacji odwdzięcza się szybkim wzrostem oraz pięknym wyglądem. Możemy śmiało postawić ją w witrynach okiennych, gdzie sprawdzi się jako nasza efektowna, naturalna wizytówka. Alocasia będzie wspaniałym uzupełnieniem wnętrz w stylu rustykalnym, eklektycznym, a nawet industrialnym.

Alocasia Sklep

Odmiana stworzona dla Ciebie

Budowa alocasi opiera się na bulwiastej, podziemnej łodydze, z której wyrastają ogonki. Jej liście są strzałkowate i długie. Wyróżniają się falistymi zakończeniami oraz charakterystycznym unerwieniem. Niewiele osób wie, że gatunek liczy aż 79 różnych odmian. Możemy dowolnie dobierać wygląd rośliny w zależności od własnych upodobań i wizji. Do najpopularniejszych gatunków należą:

  • Alocasia Wentii – klasyczna przedstawicielka roślin tego typu. Charakteryzuje się dużymi liśćmi w kształcie serca. Ma skórzastą fakturę i podłużne pędy. W domowych warunkach może osiągnąć nawet pół metra wysokości.
  • Alocasia Zebrina – wyróżniają ją smukłe łodygi z motywem zebry. Ma mocno wydłużone liście w sercowatym kształcie. Ta tropikalna piękność dorasta do nawet 120 cm wysokości.
  • Alocasia Black Velvet – kolekcjonerska odmiana, która charakteryzuje się ciemnym zabarwieniem liści. Czarna blaszka kontrastuje z unerwieniem i wygląda wspaniale w połączeniu z białymi dekoracjami.
  • Alocasia Dragon Scale – jej liście są łudząco podobne do gadziej skóry i dają trójwymiarowy efekt. Rośnie umiarkowanie szybko oraz zakwita niewielkim kolbiastym kwiatostanem.
  • Alocasia Polly – urzekająca odmiana o bardzo tropikalnym wyglądzie. Ma intensywnie zielony kolor, duże liście i tworzy rozłożyste kępy, które mogą osiągnąć nawet 60 cm wysokości.
  • Alocasia Amazonica – ma klasyczne dla gatunku ciemnozielone liście z kontrastowym unerwieniem. Blaszka przypomina literę V, a cała roślina bujnie kwitnie.
  • Alocasia Pink Dragon – zachwyca różowymi ogonkami. To niezbędnik każdego kolekcjonera roślin, który ceni sobie niebanalny wygląd swoich dekoracji.
  • Alocasia Silver Dragon – cechuje ją ciekawa faktura liści. Blaszka jest matowa, z szarymi plamami i wyraźnym unerwieniem. Okaz kolekcjonerski.
  • Alocasia Cuprea – gratka dla miłośników roślin. Na końcach jej mięsistych pędów znajdują się owalne, niemal czarne liście. Od spodu blaszka wpada z kolei w odcienie burgundu. Przez wzgląd na intensywnie lśniącą powierzchnie jest nazywana rośliną lustrzaną, a przez niektórych ogrodników również „diamentem” wśród alokazji.
  • Alocasia Hilo Beauty – oryginalnie wybarwiona odmiana z ciekawym wzorem. Jej ciemnozielone blaszki są naznaczone nieregularnymi plamkami.
  • Alocasia Bambino Curly – ma długie, szpiczaste liście w kolorze zieleni. To okaz mini, który sięga do około 20 cm wysokości.
  • Alocasia Dwarf Amazonica – mniejsza odmiana o zwartym pokroju. Roślina kolekcjonerska.

Codzienna pielęgnacja Alocasi

Alokazja to dość chimeryczna roślina, która wymaga od nas uwagi. Ta tropikalna piękność dobrze czuje się w jasnych miejscach. Warto postawić ją w świetle rozproszonym np. przy oknie wschodnim lub północnym. Uważajmy jednak na wszelkie przeciągi. Gatunek nie lubi nawet lekkich podmuchów. Alocasi nie uprawiajmy też w pobliżu kaloryfera.

Roślina najlepiej rozwija się w wilgotnym otoczeniu (nawilżacz powietrza może okazać się niezbędny). Idealna temperatura to z kolei ta w przedziale od 18 do 22 stopni. Już przy lekkim ochłodzeniu na blaszkach pojawiają się plamy. Latem alokazję możemy postawić np. na balkonie.

Przedstawicielka rodziny obrazkowatych potrzebuje żyznej, lekko kwaśnej, ale bardzo dobrze przepuszczalnej gleby. Świetnie sprawdza się tutaj mieszanka torfu, czipsów kokosowych i perlitu. Ogrodnicy chętnie stawiają też na klasyczną hydroponikę.

Podlewanie alocasi może okazać się wyzwaniem nawet dla doświadczonych miłośników roślin. Kapryśna odmiana lubi wilgotne, ale nie zbyt mokre podłoże. Nawadnianie powinno odbywać się regularnie, zazwyczaj wystarczy raz w tygodniu. Używajmy wody miękkiej, a najlepiej przefiltrowanej. Nigdy zimnej!

Najlepszym sposobem na podlewanie będzie tak zwane podsiąkanie. W tym celu wystarczy wstawić roślinę z otworami drenażowymi w doniczce do wody. Metoda chroni liście przed uszkodzeniem i minimalizuje ryzyko przelania.

Alocasia Sklep

Nieodłączny element tropikalnej kolekcji

Alocasia jest rośliną chętnie wybieraną przede wszystkim do tzw. „urban jungle”. Egzotyczna odmiana wygląda wspaniale zarówno samodzielnie, jak i w większej kompozycji. Na naszej stronie mikroklimat znajdziesz okazy kolekcjonerskie, które wzbudzą zachwyt nawet najbardziej doświadczonego ogrodnika. Oferujemy rośliny w różnych wielkościach i ubarwieniach. Możesz śmiało odwiedzić też nasz sklep stacjonarny w Krakowie i samodzielnie wybrać konkretny okaz. Gwarantujemy, że alocasia całkowicie skradnie Twoje serce!

FAQ

Gnicie poszczególnych części rośliny spowodowane jest przede wszystkim nadmiarem wody. Alocasia nie toleruje przelewania. Utrzymujmy stale lekko wilgotne, ale nie mokre podłoże.

Co jakiś czas na liściach alocasi pojawiają się krople przeźroczystego płynu, które przypominają łzy. Okazuje się, że zjawisko to jest całkowicie naturalne i określa się je jako gutację. Roślina oddaje wtedy nadmiar wody lub soli mineralnych zaczerpniętych z podłoża. Nie należy dotykać, czy co gorsza smakować wytworzonej przez alocasię cieczy. Tropikalny okaz jest trujący.

Alocasia jest w stanie wytworzyć kwiatostany, a nawet owoce. Pąki rośliny są jednak dość niepozorne i nie mają szczególnych walorów dekoracyjnych. W warunkach domowych pojawiają się stosunkowo rzadko.

Alocasia, jak większość przedstawicieli rodziny obrazkowatych, jest trująca. Roślina produkuje specyficzny, mleczny sok, który po dostaniu się do błoń śluzowych czy ust powoduje podrażnienie, alergię a nawet problemy żołądkowe. Uważać powinni też właściciele czworonogów, chociaż w praktyce zwierzęta zazwyczaj omijają alocasie szerokim łukiem.

Przygotowania do sadzenia należy rozpocząć od wybudzania bulw w lutym. W tym celu należy umieścić je w perlicie z wodą, owinąć folią spożywczą i postawić w ciepłym miejscu. Po kilku dniach powinniśmy zobaczyć pierwsze efekty naszej pracy. Następnie wystarczy umieścić roślinę na żyznej glebie i stworzyć jej warunki szklarniowe. Możemy ulokować ją w dużym słoiku, pamiętając o częstym otwieraniu wieczka.

Liście alokazji rosną szybko, dlatego przycinanie nie ma wpływu na ich wzrost. Należy usuwać przekwitnięte kwiatki, które jedynie osłabiają roślinę.

Alocasia może być wbrew pozorom dość budżetową ozdobą. Piękne, kolekcjonerskie okazy kupimy już od 20 zł. Rozwinięte rośliny w dużych rozmiarach są z kolei nawet kilkukrotnie droższe.