Drzewko bonsai

Stylowe uzupełnienie Twojego mieszkania

Drzewko bonsai to nie tylko wspaniała dekoracja, ale i fascynująca forma sztuki. Roślina pochodzi oryginalnie z Chin, gdzie została stworzona dla ówczesnego cesarza. Lokalni ogrodnicy starali się odwzorować piękno drzew z całego kraju w niepowtarzalnej, miniaturowe formie. Drzewka powędrowały następnie do Japonii, gdzie zostały udoskonalone i rozwinięte do formy znanej nam obecnie.

Dzisiaj drzewka bonsai upiększają wnętrza niemal w każdym stylu. Rośliny świetnie prezentują się chociażby w przeszkolonych pomieszczeniach. Możesz z powodzeniem postawić je w kuchni, salonie, a nawet w sypialni.

Drzewko Bonsai Sklep

Co kryje się pod nazwą „bonsai”?

Bonsai” dosłownie oznacza roślinę w pojemniku.

Niektórzy myślą, że drzewko to samo w sobie stanowi konkretny gatunek. Nic bardziej mylnego! Dekorację możemy uformować z wielu gatunków drzew – zarówno liściastych, jak i iglastych! Najpopularniejsze to chociażby: cyprisik, klon palmowy, ostrokrzew albo modrzew.

Klienci bardzo chętnie stawiają na fikusy w każdej odsłonie. Zachwyt wzbudza gruby pień i intensywnie zielone liście. W ofercie mikroklimat znajdziesz też mało spotykane wersje bonsai. Polecamy przede wszystkim podokarpa wielkolistnego oraz azalię japońską.

Samodzielne formowanie bonsai jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych ogrodników. Cała sztuka polega na przycinaniu go w taki sposób, aby dorosłe drzewko wciąż zachowywało charakterystyczne, miniaturowe rozmiary.

Jak podlewać bonsai?

Drzewko bonsai ma odzwierciedlać cud istnienia. Ten miniaturowy ekosystem jest dość wymagający w codziennej pielęgnacji. Niestety, nie ma złotej zasady, która pozwoli na utrzymanie roślinki w idealnym stanie. Każdy gatunek potrzebuje bowiem nieco innych warunków.

Podlewanie drzewka bonsai wymaga od nas doświadczenia. Musimy dokładnie obserwować roślinę i wyczuć kiedy potrzebuje wody. Regularnie sprawdzaj wilgotność podłoża i podlewaj jeżeli wierzchnia warstwa (około 1 cm) zacznie przysychać. Częstotliwość zraszania zależy między innymi od wykorzystanego podkładu. Większość mieszanek do uprawy bonsai składa się z akadamy, żwiru i ziemi ogrodniczej. Im więcej ostatniego składnika, tym więcej zatrzymanej w podłożu wody. Drzewko podlewaj tak długo, aż ciecz zacznie wypływać z otworków w doniczce.

Niektórzy ogrodnicy radzą jedynie spryskiwać roślinę. Taka praktyka cieszy się popularnością szczególnie w Azji.

Drzewko Bonsai Sklep

Tropikalne drzewko w domowych warunkach Drzewka bonsai Pielęgnacja

Aby drzewka bonsai zdrowo rosły powinniśmy pamiętać o ich regularnym nawożeniu. Korzystanie z mieszkanek zawierających mikro i makroelemety umożliwi nam stworzenie rośliny na miarę azjatyckiego ogrodnika. Kierujmy się instrukcjami na etykiecie środka, z którego korzystamy. Wiosną warto wymienić podłoże i przyciąć korzenie. Wystarczy usunąć nowe pędy, które wyrosły ponad zamierzony kształt. Odpowiednie narzędzia do pielęgnacji bonsai znacznie ułatwiają pracę.

Roślinę co jakiś czas przesadzamy aby uniknąć wrośnięcia w doniczkę, a w konsekwencji obumarcia. Młodym drzewkom, które dopiero wypuszczają największe pędy i stosunkowo szybko rosną powinniśmy wymieniać doniczkę co dwa lata. Starsze wystarczy przesadzać jedynie co 5 lat.

Do typowych szkodników, które atakują bonsai możemy zaliczyć chociażby mszyce. Owady gromadzą się na liściach i przebarwiają je na żółto. Czasem zdarza się również zgnilizna pędów spowodowana bakteriami. Podobno przypadki mają miejsce jednak stosunkowo rzadko.

Naturalna dekoracja przez cały rok

Pielęgnacja bonsai różni się w zależności od pory roku. Podczas gdy wiosna jest idealnym momentem na przesadzanie, jesień i zima to czas wolnego metabolizmu rośliny. W chłodnych miesiącach powinniśmy dostarczać drzewku nieco więcej światła. Wysoka temperatura wymaga z kolei częstszego podlewania. Bonsai najlepiej zraszać wodą kilka razy dziennie. Naturalna dekoracja najlepiej czuje się w wilgotnym otoczeniu.

Drzewko bonsai - gdzie kupić?

Na stronie mikroklimat znajdziesz wszystkie najpopularniejsze okazy bonsai. Dla miłośników roślin przygotowaliśmy też kolekcjonerskie propozycje. Zwolenników zakupów stacjonarnych zapraszamy z kolei do naszego sklepu w Krakowie.