Fittonia

Tropikalna piękność w miniaturowym rozmiarze

Fittonia to niezwykła roślina, która wpasuje się nawet w mieszkanie urodzonego estety. Przedstawicielka rodziny akantowatych przybyła do nas z tropikalnych lasów Peru i Kolumbii, gdzie występowała głównie w formie pnącza. Charakteryzuje się wyrastającymi parami liśćmi o grubych ogonkach. Blaszki mają przeróżne zabarwienia – od klasycznego, ciemnozielonego, aż po te w odcieniach różu i bieli. Doniczkowa miniaturka osiąga zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości i jest chętnie uprawiana w towarzystwie paproci czy bluszczu. Na uwagę z pewnością zasługuje też unerwienie rośliny. Kolorowe żyłki dają bowiem niepowtarzalny efekt, niczym z malowanego obrazu.

Fittonia Sklep

Roślina pełna kolorów

Nie bez powodu fittonia uważana jest za uniwersalną ozdobę wnętrz. Jej subtelny wygląd wpasuje się w pomieszczenia urządzone niemal w każdym stylu. Roślina wspaniale wygląda chociażby na kuchennych blatach, w towarzystwie innych gatunków. Niewielkie okazy warto eksponować i sadzić na pierwszym planie kompozycji. Wyjątkowe ubarwienie tworzy wtedy miły dla oka kontrast i przyciąga uwagę.

Możemy dowolnie dobierać fittonie również pod względem kolorystycznym. Miniaturka, w zależności od odmiany przybiera przeróżne barwy i odcienie. Biała, różowa, zielona, czerwona, a nawet żółta czy pomarańczowa – decyzja należy do ciebie!

Najpopularniejszym wariantem jest oczywiście klasyczna fittonia żyłkowana. Ciemnozielony kwiat doniczkowy wyróżnia się jasnym, niemal białym unerwieniem. Kolorowe wersję są zazwyczaj oznaczone angielskimi nazwami np. Fittonia Red. Kolekcjonerzy roślin cenią sobie z kolei odmianę „White Star” o zachwycających, płożących się pędach.

 

Fittonia w szklanym ogrodzie

Fittonia, wbrew pozorom jeszcze niedawno nie była popularną rośliną doniczkową. Wszystko zmieniło się w momencie rozpowszechnienia mody na uprawę lasów w słoikach. Gatunek ten wspaniale rozwija się w zamkniętym mikroklimacie. Przedstawicielka rodziny akantowatych dobrze prezentuje się zarówno w centrum kompozycji, jak i z boku. Często łączy się ją chociażby z drzewkami bonsai. W sklepie mikroklimat znajdziesz niebanalne zestawienie fittoni z chamedorą, fikusem czy chociażby tradycyjnym mchem. Gorąco zachęcamy do przeglądnięcia całej zakładki ze szklanymi ogrodami.

Fittonia Sklep

Delikatny okaz z lasów tropikalnych

Fittonia nie jest ciężka w uprawie, ale jak każda roślina wymaga od nas nieco uwagi. Kwiat doniczkowy osiąga niewielkie rozmiary – zaledwie od 10 do 50 cm wysokości. Zdrowy okaz nie rozrasta się w szerz i tworzy kępkę ulistnionych pędów. Co ciekawe, roślin kwitnie. Stożki wzrostu warto z kolei co jakiś czas przycinać. Kwiat potrzebuje wilgoci zarówno w powietrzu, jak i w ziemi. Ogrodnicy uprawiający fittonie bardzo często stawiają na podłoże bogate w próchnicę i materię organiczną. Tylko żyzna i przepuszczalna gleba spełni oczekiwania tego tropikalnego gatunku. Do doniczki dodajmy przy okazji trochę torfu, który obniży odczyn pH.

Roślina dobrze czuje się stałej temperaturze oscylującej w przedziale od 18 do 22 stopni Celsjusza. Niewiele osób wie, że w chłodzie fittonia zamiera. Nie uprawiajmy jej zatem na balkonach czy tarasach. Gatunek potrzebuje półcienistego miejsca z rozproszonym światłem. Pełne słońce może uszkodzić liście i nadać im niepożądanej barwy.

Prawidłowa pielęgnacja fittonii

Podłoże fittonii powinno być stale wilgotne, ale nie mokre. Roślina uwielbia regularne zraszanie i zamgławianie. Latem należy podlewać ją około 3 razy w tygodniu, zimą wystarczy co 5 dni. W sezonie grzewczym nie ustawiajmy jej blisko kaloryferów. Taka lokalizacja może doprowadzić do zaschnięcia liści.

Roślina może rosnąć w mieszkaniu przez wiele lat, ale w miarę upływu czasu będzie tracić swój piękny pokrój. Warto zatem odmłodzić naszą kolekcję i przygotować sadzonki wierzchołkowe. Wystarczy wiosną odciąć kilka pędów i umieścić je w ziemi uniwersalnej (dostępnej w sklepach ogrodniczych). Doniczkę umieszczamy następnie w cieple i przykrywamy folią. Efekty naszej pracy zobaczymy już po około 3 tygodniach, kiedy to roślina zacznie się ukorzeniać. Na koniec usuwamy plastikowe zabezpieczenie i pielęgnujemy jak dorosłe okazy.

Fittonia, jak każdy inny kwiat doniczkowy narażona jest na ataki szkodników. Do najpopularniejszych należą chociażby mszyce. Drobne, zielone owady usuwamy pod strumieniem wody albo spryskujemy specjalnym środkiem. Nieco poważniejszym problemem okazuje się atak przędziorek. Wtedy, do podłoża wciskamy pałeczki owadobójcze dostępne w sklepach ogrodniczych i często zraszamy roślinę. W ekstremalnych przypadkach należy przyciąć zainfekowane pędy, zamgławiać wodą, a następnie przykryć folią.

Fittonia pielęgnacja

Fittonia w Twoim mieszkaniu

Fittonia okazuje się wspaniałym rozwiązaniem dla miłośników roślin, którzy przez wzgląd na niewielki metraż mieszkania nie mogą pozwolić sobie na większe okazy. Tropikalny organizm przyciąga oko gości i zachwyca swoim kolorowym ubarwieniem. Okazuje się też, że fittonia nie ma w pędach substancji trujących. Jest bezpieczna między innymi dla kotów, które przesiadują na parapetach i podgryzają zielone ozdoby. Warto dodać, że jest to dekoracja w przystępnej cenie. 

Ile kosztuje Fittonia? Poszczególne odmiany kupisz już za około 15 zł.

Gorąco zachęcamy do przeglądnięcia produktów z tej kategorii i zakupu fittonii idealnej!

FAQ

TAK. Fitonia świetnie czuje się w wilgotnym otoczeniu. Delikatnie zraszajmy ją przez cały rok. Proces ten warto intensyfikować w zimie, w sezonie grzewczym, kiedy to roślina jest szczególnie narażona na wszelkie przesuszenia czy uszkodzenia.

Fitonia dorasta jedynie do 20 cm wysokości. W porównaniu z innymi roślinami tego typu jest raczej miniaturką. Nie wpływa to jednak w żadnym stopniu na jej stronę wizualną. Urok rośliny tkwi przede wszystkim w niewielkich, ozdobnych liściach.

Zawijanie liści może być konsekwencją zbyt dużego nasłonecznienia. Sucha atmosfera wpływa niekorzystnie na fitonie i wzbudza w niej mechanizmy obronne. W takim przypadku należy czym prędzej zanurzyć doniczkę w wodzie i zmienić jej stałe miejsce.

Balkon nie jest najlepszym miejscem do uprawy fitonii. Okazuje się, że roślina jest bardzo wrażliwa na wahania temperatury i silne podmuchy wiatru. Nie należy umieszczać jej w miejscach, gdzie temperatura spada poniżej 17 stopni. W chłodzie fitonia zamiera!

Fitonia nie ma pod tym względem dużych wymagań. Niewielki i dość płaski pojemnik sprawdzi się idealnie. Pamiętajmy jedynie o warstwie drenażu. Możemy dowolnie dobierać materiał doniczki, wzór czy chociażby jej fakturę.

Fitonie wspaniale rozkrzewiają się po przycięciu wierzchołków. Zabieg okazuje się skuteczny szczególnie wiosną. Cały czas pamiętajmy też o zapewnieniu roślinie odpowiednich warunków do życia. Temperatura, wilgotność i ilość dostarczanej wody to najważniejsze czynniki, które wpływają na ogólny stan rośliny.