Hoya

Pachnące pnącze o pięknych kwiatach

Hoya, zwana również porcelanowym kwiatem wywodzi się z lasów deszczowych wschodniej Azji i Australii. W swoim naturalnym środowisku rośnie jako epifit – pokrywa pnie i gałęzie drzew, ale jest samożywna. Roślinę określa się mianem wieloletniej i mięsistej. Hoya występuje przeważnie w formie pnącza i wygląda wspaniale zarówno w formie zwisającej, jak i podpartej. Ten zielony organizm swoją urodę zawdzięcza przede wszystkim kwiatom. Pąki tworzą charakterystyczne odwrócone parasolki z różowo-czerwonym środkiem. Bardzo intensywnie pachną, szczególnie wieczorem i w nocy. Ich woń przypomina miód albo świeżo upieczone, smakowite ciasto. Dekoracyjne kwiatostany są obfite i rosną w postaci całych kiści. Hoję wyróżnia też z pewnością specyficzny rozrost pędów. Najpierw przybierają postać długich wąsów, żeby później przerodzić się w liście. Te z kolei mają stosunkowo mały rozmiar (od 3 do 5 cm), ale charakteryzują się skórzastą, mięsistą powierzchnią blaszki.

Hoya Sklep

Roślina, która wyraża nasze uczucia

Porcelanowy kwiat jest hipnotyzujący i cały czas zyskuje nowych zwolenników. Dzisiaj roślina ta zdobi zarówno prywatne posiadłości, jak i firmy czy instytucje. Chętnie wybieranym wariantem do mieszkań jest hoya carnosa, o szerokich i dużych liściach pokrytych cętkami. Roślina charakteryzuje się różowymi kwiatami, które często są oblepione przez nektar. Ponadto kwitnie co roku na tych samych krótkopędach, dlatego nie wolno ich obrywać

Inną ciekawą odmianą jest hoya bella, zwana również piękną. Kwiat ten odznacza się wąskimi listkami tworzącymi zielone kaskady. Pędy osiągają niespełna pół metra długości i nadają się do uprawy podwieszanej. Roślina rozpoznawalna jest najczęściej po białych pąkach i różowych przykoronkach.

Okazuje się, że hoya może być też sposobem na wyrażenie uczuć. Odmiana Kerii, zwana przez niektórych walentynkową stanowi symbol zakochanych. Charakteryzuje się pięknymi, intensywnie zielonymi liśćmi w kształcie serca. Występuje zarówno w wersji ukorzenionej, jak i puszczonej. Roślina jest często przekazywana w formie prezentu, a według chińskich legend wnosi do domu miłość i spokój.

Jak dbać o hoyę, aby pozostała piękna i zdrowa?

Hoja może być z powodzeniem uprawiana jako roślina pokojowa. Ogrodnicy coraz chętniej umieszczają ją też w oranżeriach, które zapewniają roślinie bujny wzrost i optymalne warunki. Porcelanowy kwiat wymaga stosunkowo jasnego stanowiska, ale nienarażonego na palące słońce. Idealne podłoże jest z kolei wzbogacone kompostem, piaskiem, korą drzewną albo chipsami kokosowymi. Ziemia uniwersalna ze sklepu ogrodniczego nie jest dobrym rozwiązaniem.

Roślina może być uprawiana przez wiele lat. Powinniśmy zapewnić jej jedynie temperaturę powyżej 15 stopni. Kwiat doniczkowy nie wymaga regularnego nawożenia, ale warto wspomagać ją w okresie wiosennym specjalnymi mieszankami. Hoyę wystarczy podlewać raz na tydzień, gdyż jest bardzo wrażliwa na nadmiar wody. Podstawka pod doniczką powinna być zawsze sucha. Nieodpowiednia pielęgnacja grozi uszkodzeniem liści, a nawet gniciem całej rośliny. Nadgorliwość w tym przypadku nie popłaca!

Ten wyjątkowy okaz nie toleruje przesadzania. Częsta zmiana doniczki może wpłynąć niekorzystnie na wiązanie się nowych pędów. Mimo to należy zmieniać ziemię co około trzy lata.

Hoya Sklep

Roślina stworzona dla Ciebie

Hoja to bez wątpienia roślina z długą listą zalet. Stosunkowo niewymagająca pielęgnacja stanowi ogromny plus dla zapracowanych osób, których często nie ma w domu. Porcelanowy kwiat sprawdzi się świetnie zarówno w dużych, jak i małych mieszkaniach. Możesz dowolnie dobierać wielkość rośliny, jak i jej formę. Co ciekawe, hoję możemy postawić nawet w lekko zacienionej sypialni. Korzystnym dla niej ustawieniem będzie parapet o wystawie wschodniej lub zachodniej. Kwiat ten okaże się wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby. Gorąco zachęcamy do przeglądnięcia zielonych propozycji zarówno na naszej stronie internetowej, jak i w sklepie stacjonarnym.

FAQ

TAK. Hoja wykorzystuje trujący sok mleczny do walki z roślinożercami. Wspomniany płyn znajduje się w liściach i uwalniany jest po ich przełamaniu oraz zerwaniu. Może bardzo podrażnić skórę i zagrażać życiu zwierząt domowych. Uważać powinni szczególnie właściciele kotów.

Warto nawozić hoję, żeby dobrze się rozwijała i pięknie wyglądała. Zasilamy ją środkami chemicznymi od kwietnia do sierpnia co około 3 tygodnie. Najlepiej postawić na nawóz przeznaczony specjalnie do roślin kwitnących. Nie powinien zawierać azotu i wapnia.

Pomarszczone liście wynikają ze złej pielęgnacji. Są następstwem przede wszystkim nadmiernego podlewania i nawożenia. Nadgorliwość nie popłaca! W zimie wystarczy nawadniać roślinę jedynie raz w tygodniu i nie wspomagać jej wtedy środkami ze sklepów ogrodniczych. Na zły stan liści wpływać może też niekorzystne jej niekorzystne ustawienie. Nie lokujmy jej w ostrym słońcu czy w pobliżu kaloryferów.

W celu rozmnożenia rośliny przycinamy pędy ostrym narzędziem tak, aby uzyskać sadzonki wierzchołkowe. Dłuższe fragmenty można podzielić na mniejsze, 10-15 cm części. Korzenie wyrastają bezpośrednio z pędu przeważnie w miejscu zgrubień. Przygotowaną sadzonkę umieszczamy w naczyniu z wodą, odrywamy liście oczyszczając przy tym łodygę na około 5 cm. Całość odstawiamy w spokojnym miejscu, z dala od przeciągów i ostrych promieni słonecznych. Po kilku tygodniach widać pierwsze efekty naszej pracy, a po 2-3 miesiącach rośliny są gotowe do posadzenia.

Najlepszym sposobem na odmłodzenie rośliny jest przesadzenie jej do nowej ziemi. Zabieg wpływa korzystnie na liście, pędy i warto powtarzać go co około 3 lata. Nie należy jednak robić tego częściej, ponieważ hoja jest bardzo wrażliwa na zmianę podłoża.

Hoję możemy kupić już za kilkadziesiąt złotych. W tej cenie warto postawić między innymi na ukorzenione wersje – mniejsze i większe. Bardziej efektowne i kolekcjonerskie propozycje zaczynają się z kolei od 100 zł.