Las w słoiku

Kompozycja dla Ciebie.

Las w słoiku
SAMOWYSTARCZALNY I ŻYWY OGRÓD ​

Z dnia na dzień coraz bardziej doceniamy wartość przyrody. Stale szukamy kontaktu z naturą, starając się przy tym czerpać z niej to co najlepsze. Zieleń oczyszcza, uspokaja i jest najpiękniejszą ozdobą wnętrz. Nic więc dziwnego, że las w słoiku stał się jedną z najchętniej wybieranych ozdób ostatnich lat. Naturalna dekoracja okaże się wspaniałą alternatywą dla klasycznych roślin doniczkowych i nie tylko.

Las w słoiku to bez wątpienia jedno z najtrwalszych rozwiązań tego typu. Zamknięty ekosystem charakteryzuje się samodzielną regulacją. Oznacza to, że nie wchodzi on w reakcję z czynnikami z zewnątrz. Woda i składniki mineralne krążą wtedy w obiegu zamkniętym. Rośliny wchłaniają je z gleby, standardowo przez korzenie. Następnie wszystko paruje, skrapla się i finalnie znowu wraca do ziemi. Składniki potrzebne roślinom do życia nie mają możliwości wydostania się z naczynia, dlatego zamknięty las w słoiku jest w dużej mierze samowystarczalny.

Jak dbać o las w słoiku, żeby służył nam przez długi czas?

Poziom wilgotności podłoża należy sprawdzać raz w miesiącu. W tym celu należy uchylić pokrywę i dotknąć palcami ziemi. W razie potrzeby można dolać trochę wody (najlepiej miękkiej – przefiltrowanej lub przegotowanej). Nie należy jednak przesadzą z ilością cieczy. 

Nadmiar wilgoci może zaszkodzić roślinom, a nawet spowodować powstanie pleśni. Optymalna częstotliwość podlewania to około 3 razy w roku. Ilość wody zależy z kolei od roślin oraz wielkości naczynia. Zazwyczaj już 150 ml okazuje się w pełni wystarczające.

Co zrobić, gdy las w słoiku pleśnieje

W takim wypadku należy jak najszybciej usunąć zainfekowane części, uchylić pokrywkę i pozwolić wodzie odparować. Biały nalot na ściankach (jeżeli występuje) możemy wcześniej spryskać mocnym, ale punktowym strumieniem. Powinniśmy usunąć całą pleśń, bo inaczej oczyszczanie nie będzie miało sensu.

Ilość dostarczanego światła zależy z kolei od rośliny zamkniętej w szklanym naczyniu. Drzewku ozdobnemu (fikusowi, metasekwoi itp.) wystarczy średnie nasłonecznienie. Ozdobę z bonsai postaw z kolei 1,5 m od okna.

Mikroklimat pasujący do Twojego mieszkania

Wielu osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z miniaturowymi ogrodami zastanawiają się, jaki las w słoiku okaże się dla nich odpowiedni. Otóż, wybór to w dużej mierze kwestia gustu. Różnorodność oferowanych roślin sprawia, że mikroklimaty można budować na setki sposobów. 

Bonsai, fitonia czerwona, skrzydłokwiat czy chamedora to klasyczne rośliny, które będą wyglądać wspaniale w każdym pomieszczeniu. Warto zastanowić się z kolei nad wysokością szklanego naczynia. Weźmy pod uwagę ilość wolnego miejsca oraz efekt, który chcemy osiągnąć.

Ilość dostarczanego światła zależy z kolei od rośliny zamkniętej w szklanym naczyniu. Drzewku ozdobnemu (fikusowi, metasekwoi itp.) wystarczy średnie nasłonecznienie. Ozdobę z bonsai postaw z kolei 1,5 m od okna.

Żywy Las w słoiku

Codziennie, z najwyższą starannością tworzymy nowe, wyjątkowe kompozycje. Świadomie łączymy ze sobą rośliny oraz dbamy o ich odpowiednie nawilżenie. W naszym sklepie stacjonarnym w Krakowie oferujemy zarówno gotowe lasy w słoiku, jak i produkty niezbędne do ich samodzielnego wykonania.

Znajdziesz nas tutaj!

Nasz sklep „Mikroklimat” znajduje się na ul. Miechowskiej 8 w Krakowie.

Jak wykonać las w słoiku?
Oto instrukcja krok po kroku!

LAS W SŁOIKU DIY

Miniaturowy ekosystem w słoiku imituje las. Nic więc dziwnego, że stanowi odzwierciedlenie prawdziwych warstw tego środowiska. Znajdziemy tam zarówno węgiel, ziemię, jak i rośliny tworzące swego rodzaju ściółkę i runo. Centralną część zajmuje z kolei drzewko ozdobne. Co ciekawe, podobną kompozycję możemy wykonać własnoręcznie w domowych warunkach. Takie rozwiązanie to doskonała formą relaksu oraz pomysł na spędzenie czasu z bliskimi. Praca okazuje się przyjemna, a dzięki naszemu zestawowi – niewymagająca dużego doświadczenia.

krok 1

Na początku zastanówmy się nad szklanym naczyniem, niezbędnym do stworzenia mikroklimatu. Weźmy pod uwagę ilość miejsca w pomieszczeniu oraz efekt wizualny, który chcemy uzyskać. Bardzo duże słoiki przyciągają oko i stanowią osobny element wystroju. Małe pojemniki wspaniale uzupełnią meblościanki, blaty kuchenne oraz stoliki kawowe. Nie bez znaczenia jest też wielkość rośliny, którą chcemy posadzić. Przestrzeń nie może jej ograniczać.

Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie wymyć słoik w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie go wysuszyć.

krok 2

Wybór rośliny jest kluczowy przy tworzeniu lasu w słoiku. Do uprawy tego typu najlepsze okazują się gatunki, które nie korzenią się głęboko i osiągają niewielkie rozmiary. Pamiętajmy przy okazji, że nie każde rośliny lubią wilgotne środowisko. Idealnym rozwiązaniem będzie klasyczne bonzai, fitonia, fikus, skrzydłokwiat, a nawet paproć.

krok 3

Tworzenie lasu zaczynamy od żwiru. Szklane pojemniki nie odprowadzają wody, dlatego element tego typu okazuje się niezbędny. Brak warstwy skutkuje nadmiarem wilgoci, a co za tym idzie – gniciem roślin.

krok 4

Następnie kładziemy cienką warstwę ziemi zmieszanej z węglem aktywnym, który poprawi filtrowanie krążącej w obiegu wody. Mieszanka zapobiegnie rozwojowi bakterii i grzybów.

krok 5

Na przygotowany podkład wsypujemy właściwą warstwę ziemi – lekkiej, żyznej i wolnej od drobnoustrojów. Zestawy oferowane przez nas są dodatkowo dopasowane pod konkretne, nawet najbardziej wymagające rośliny. Całość możemy wzbogacić chipsami kokosowymi.

krok 6

Później możemy przysypać brzegi słoika żwirem, a następnie zasypać wszystko kolejną warstwą ziemi.

krok 7

Podłoże delikatnie ugniatamy palcami, nadając mu docelowe uformowanie terenu. W ziemi tworzymy kilka dołków, w których następnie umieścimy korzenie rośliny.

krok 8

Wsadzamy wybrane rośliny, uważając przy tym przy łączeniu kilku gatunków. Najlepiej dobierać zieleninę tak, aby jej zapotrzebowanie na wilgoć było w każdym miejscu takie samo. Dla przykładu; posadzenie sukulenta i paproci to nie najlepszy pomysł. Wiele osób decyduje się na wykończenie słoika mchem. Pamiętajmy jednak, że w Polsce jest on pod ochroną i nie można pozyskiwać go bezpośrednio z lasu.

krok 9

Ugniatamy ziemie, opcjonalnie dekorujemy całość kamykami, piaskiem i ozdobami ze sklejki. Na koniec całość podlewamy i odstawiamy na miejsce.

Jak stworzyć las w słoiku - FAQ

Słoiki dostępne w naszym sklepie są w wielu rozmiarach: 20 cm, 22 cm, 24 cm, 25 cm, 30 cm, 33 cm, 52 cm. Naczynia różnią się też między sobą kształtem. W zależności od osobistych preferencji możesz wybrać opcję okrągłą, podłużną, a nawet w kształcie baryłki czy latarni.

Oferowane przez nas podłoże jest najwyższej jakości. Żyzna i przepuszczalna ziemia sprawdzi się świetnie nawet w połączeniu z delikatnymi roślinami. Gwarantujemy, że produkt został przebadany na obecność wszelkich drobnoustrojów i może być z powodzeniem stosowany od razu po otwarciu paczki.

TAK. Do każdego zamówienia dołączamy szczegółową ulotkę ze wszystkimi niezbędnymi informacjami i wskazówkami.

Zamknięty las w słoiku należy podlewać nie częściej niż kilka razy w roku, małą ilością wody. Strumień należy kierować bezpośrednio na mech i podłoże, a nie na rośliny. Początkującym ogrodnikom zalecamy spryskiwanie roślin. Taka praktyka zminimalizuje ryzyko przelania, a w konsekwencji poważnego uszkodzenia mikroklimatu.