Monstera

Symbol szczęścia i dobrobytu

Monstera to piękna roślina doniczkowa, która podbija serca ludzi na całym świecie. Zielone pnącza pochodzą oryginalnie z wilgotnych lasów równikowych i stanowią wspaniałą dekorację wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym, eklektycznym, a nawet loftowym.

Przedstawiciela rodziny obrazkowatych nie ma wygórowanych wymagań i jest stosunkowo łatwa w uprawie. Uwagę przyciągają przede wszystkim jej duże, skórzaste liście o intensywnej zielonej barwie. Warto dodać, że blaszki z biegiem czasu nabierają coraz to intensywniejszego kształtu. Monstera osiąga imponujące rozmiary, dlatego warto umieścić ją w przestronnych pomieszczeniach, które umożliwią jej swobodny rozrost.

Liście monstery stanowią bardzo popularny motyw na tekstyliach, tapetach, grafikach, a nawet biżuterii. Niewiele osób wie, że roślina ta symbolizuje szczęście i odrodzenie. Niektórzy łączą też te okazałe pnącza z dobrobytem i wiarą w siebie.

Monstera Sklep

ABC Monstery

Monstera jest rośliną długowieczną. Dopiero po około dziewięciu latach osiąga swój maksymalny rozmiar 2 m. Tropikalna ozdoba występuje pod wieloma różnymi postaciami. Na rynku mamy dostęp do kilkunastu odmian, z czego najpopularniejsze to:

  • monstera dziurawa (monstera deliciosa) – okazałe, płożące się pnącze o dużych liściach. Blaszki z czasem nabierają głębokich wycięć oraz wielokształtnych dziurkowań. Ich średnica osiąga z kolei nawet 60 cm. Naturalnie monstera rośnie w towarzystwie drzew. W mieszkaniu warto zapewnić jej podporę w postaci chociażby bambusowych kijków.
  • monstera monkey mask – roślina o jasnozielonych, sercowatych liściach. Czaruje swoim atrakcyjnym pokrojem i rozmiarem. Sprawdzi się nawet w mniejszych pomieszczeniach.
  • Monstera minima – charakteryzuje się pięknymi, mocno powycinanymi liśćmi o żywym kolorze. Rośnie wolno, a jej pędy samodzielnie pną się po podporze, dzięki czemu okaz zachowuje zwarty pokrój przez długi czas.
  • Monstera deliciosa variegata alba – wyróżnia się majestatycznymi liśćmi o średnicy 60 cm. Roślinę zdobią białe plamki, miejsca odbarwione, pozbawione chlorofilu. Unikatowy okaz zajmuje specjalne miejsce w zielonych kolekcjach miłośników roślin.
  • Monstera deliciosa thai constellation – bardzo cenna odmiana o silnych pnączach. Liście pokryte są odbarwionymi, kremowymi plamami w nieregularnych kształtach. Monstera rośnie wolno i wymaga nieco więcej światła od swojej dziurawej kuzynki.
  • Monstera silterecana – charakteryzuje się stosunkowo małym rozmiarem liści. Ma łezkowaty pokrój, a jej blaszki zdobią srebrzyste plamy.
    Monstera Adansonii – jedna z najchętniej wybieranych odmian do domowych dżungli. Jej owalne liście są dziurawe i ostro zakończone. Roślina najczęściej dorasta do metra wysokości, ale w sprzyjających warunkach może znacznie przewyższyć regularne rozmiary.
  • Monstera Peru – jej cechą szczególną jest wklęsłe, intensywnie zielone ubarwienie. Marmurkowe liście rośliny pięknie odbijają światło. To idealna propozycja dla początkujących osób, które wcześniej nie miały do czynienia z przedstawicielami rodziny obrazkowatych.

Codzienna pielęgnacja monstery

Monstera należy do roślin, które nie tolerują nadmiernego podlewania. Latem należy nawadniać ją raz w tygodniu, zimą z kolei co kilkanaście dni. Warto przy tym regularnie ją zraszać. Suche powietrze powoduje zmianę koloru liści, a nawet ich przesuszenia. W razie potrzeby warto zaopatrzyć się w specjalne urządzenia – atomizery, które utrzymuje wilgoć na poziomie 40-60%.

Tropikalny okaz sprawdzi się idealnie w pomieszczeniach jasnych lub lekko cienistych. Pod żadnym pozorem nie ustawiajmy jej bezpośrednio na ostrym słońcu. Jeżeli chcemy uwypuklić je atuty i w miarę możliwości wesprzeć jej rozwój to warto umieścić ją na parapecie zachodnim lub wschodnim.

Naturalnym wsparciem monstery są drzewa wilgotnych lasów równikowych. W warunkach domowych powinniśmy podeprzeć pnącza chociażby kokosowym palikiem. Inną opcją będzie skierowanie liści do środka doniczki. Zaniedbana roślina rozrośnie się w bardzo nieestetyczny sposób i nie będzie łatwo przywrócić ją do pierwotnego kształtu.

Pierwotne środowisko rośliny przystosowało ją do wysokiej temperatury czy dużej wilgotności. Gatunek nabył umiejętność magazynowania wody w łodygach, liściach i korzeniach. Możesz bez obaw postawić Agaonemeę zarówno w zacienionych pomieszczeniach, jak i blisko okna.

Monstera Sklep

Liść prawdę Ci powie

Monstera jest rośliną łatwą w uprawie, ale przy niewłaściwej pielęgnacji może przysporzyć nam problemów. Nasze zaniedbania widoczne będą przede wszystkim na okazałych liściach, które zaczną zmieniać kolor, przysychać czy nawet opadać. Dla przykładu brązowe plamy pojawiają się na powierzchni blaszek najczęściej w miesiącach zimowych i oznaczają przelanie. Z kolei w celu przywrócenia liści do ich naturalnej pozycji należy ją nawodnić i regularnie zraszać.

Do szkodników, które najczęściej atakują monsterę możemy zaliczyć wełnowce, wciornastki i przędziorki. Zlekceważone owady mogą poważnie uszkodzić roślinę. Uważajmy również na wszelkie oznaki zgnilizny. Zainfekowane pędy należy jak najszybciej usunąć.

FAQ


Zarówno liście, jak i łodygi monstery zawierają niebezpieczne szczawiany wapnia. Drażniące substancje w kontakcie z błonami śluzowymi mogą spowodować stan zapalny. Na wszelki wypadek, po pielęgnacji tej tropikalnej rośliny warto dokładnie umyć ręce. Na monsterę uważać powinni również właściciele psów i kotów.

Brak ozdobnych dziur w liściach może być spowodowany niewystarczającą podporą. Inną przyczyną będzie też zbyt intensywne nasłonecznienie. Warto pamiętać o tym, że młode okazy zazwyczaj nie charakteryzują się wycięciami, a niektóre odmiany monstery nie nabywają ich nigdy.

 

Charakterystyczne krople pojawiające się na liściach monstery to objaw tzw. gutacji. Proces oddawania wody do otoczenia ma miejsce w momencie, w którym roślina jest zbyt obficie podlewana i nie ma możliwości samodzielnego oddania soli i składników mineralnych. Warto dodać, że „łzy” monstery są silnie drażniące i mogą wywołać poważne obrzęki czy stany zapalne.

Ze względu na naturalne środowisko życia monstery warto zapewnić jej odpowiednią wilgotność powietrza. Tropikalny okaz uwielbia zraszanie wodną mgiełką. Czynność należy powtarzać kilka razy w tygodniu. Można również postawić na profesjonalny atomizer i ustawić go w rogu pokoju.

Przy zakupie monstery warto kierować się przede wszystkim jakością. Sprawdzeni sprzedawcy oferują jedynie zdrowe okazy, o nienaruszonych organach. W sklepie mikroklimat znajdziesz przeróżne propozycje o odmiennych kształtach i barwach, które z pewnością wpasują się w Twoje mieszkanie. Zachęcamy zarówno do zakupów online, jak i stacjonarnie – w Krakowie.

Monstera nie wymaga przycinania nawet pomimo długich pędów powietrznych, które wytwarza. „Wąsy” możemy natomiast skierować je ku doniczce. Poprzez takie działanie umożliwimy im pobór składników odżywczych czy chociażby wody.

Cena monstery różni się w zależności od odmiany czy wielkości. Za dorosłe, kolekcjonerskie okazy zapłacimy zdecydowanie więcej. Roślina może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset zł.