Oplątwy

Egzotyczna dekoracja w Twoim mieszkaniu

Oplątwy (Tillandsia) to rośliny, które podbiły nasze serca swoją oryginalnością i przystosowaniem do życia. Te wyjątkowe organizmy nie zapuszczają korzeni, przez co radzą sobie nawet w trudnych warunkach. Ponadto, są też uznawane za rośliny bezobsługowe. Nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji ani środków wspomagających rozrost.

Naturalnym środowiskiem Oplątw są lasy tropikalne oraz pustynne tereny Ameryki Północnej i Południowej. Można je spotkać zarówno na gołych skałach, jak i na drzewach. Nie należy ich mylić natomiast z pasożytami. Rośliny są samowystarczalne i nie potrzebują żywiciela. Na ich uprawę najczęściej decydują się prawdziwi miłośnicy roślin ozdobnych, dla których przedstawiciele bromeliowatych są perłami kolekcji.

Oplątwy sklep

Tillandsia Jedyne w swoim rodzaju

Kiedy myślimy o oplątwach najczęściej wyobrażamy sobie podłużne liście w szarym lub niebieskim kolorze. W rzeczywistości rodzina Tillandsia liczy kilkaset gatunków. Poszczególne rośliny różnią się od siebie między innymi wielkością oraz budową. Większość z nich jest pokryta włosami, które wychwytują wilgoć z powietrza.

Niewiele osób wie, że oplątwy kwitną przez okres od paru dni, do kilku miesięcy. Zdarza się to jednak jedynie raz w całym ich życiu i poprzedza obumieranie. Czas ten jest niezwykle wyjątkowy, bo roślina przed śmiercią wypuszcza nowe pędy, a natura zatacza koło. Kwiaty Tillandsia mają piękne, soczyste kolory. Możesz spotkać je w wielu odsłonach; od małych, ledwo zauważalnych, aż po te godne rośliny doniczkowej.

Roślina odżywiająca się powietrzem

Od lat pracujemy z roślinami, ale jak dotąd nie spotkaliśmy się z równie fascynującym okazami co te z rodziny Tillandsia. Oplątwy wyróżnia przede wszystkim ich sposób odżywiania. Pokarm pobierają bowiem z powietrza za pośrednictwem rynienkowatych liści. Często nazywane są przez to roślinami powietrznymi (air plants). Ich powierzchnia jest twarda, zazwyczaj o oliwkowo-szarej barwie. Blaszki liści są z kolei wąskie i ostro zakończone.

Konkretnym gatunkiem, na który warto zwrócić uwagę jest między innymi oplątwa Captumedusea, która wyglądem przypomina macki meduzy. Okaz ionantha Airplants wyróżnia się za to srebrnym nalotem.

Oplątwy Sklep

Codzienna pielęgnacja epifitów

Oplątwy nie wymagają wiele uwagi z naszej strony. Najważniejszym elementem ich pielęgnacji jest systematyczne dostarczanie wody. Jak nawodnić roślinę, która nie ma korzeni? To bardzo proste. Wystarczy regularnie zraszać ją wodą, najlepiej odstaną i miękką. Istotne jest też to, aby nie oblewać oplątw strumieniem, a jedynie tworzyć nad nimi mgiełkę. Pracę powinniśmy wykonywać latem codziennie, a zimną około dwa razy w tygodniu. Innym sposobem może być zafundowanie epifitowi 20 minutowej kąpieli, a następnie dokładne osuszenie liści.

Dbajmy również o optymalną wilgotność powietrza i temperaturę. Rośliny z rodziny Tillandsia lubią rozproszone światło i ciepło (około 21-24 stopnie latem, zimą nie mniej niż 13). Warto zapewnić im dobrą cyrkulację powietrza, ale bez przeciągów.

Rozmnażanie oplątw jest dość proste. Wystarczy pobrać z niej odrosty – najlepiej z korzonkami, przytwierdzić je do wybranego podłoża, a następnie spryskiwać wodą. Po czasie zaczną pojawiać się zalążki korzeni, które umożliwią roślinie trzymanie się na podłożu. Proces najlepiej wykonywać wiosną. Czasami może się okazać, że oplątwa potrzebuje dodatkowych składników odżywczych. Na rynku mamy dostęp do wielu preparatów dedykowanych epifitom. Wszelkie nawozy mieszamy zazwyczaj z wodą i dostarczamy przy podlewaniu.

Roślina stworzona do aranżacji

Oplątwy świetnie sprawdzą się jako ozdoba wnętrz modern, z duża ilością szkła. Mogą być też uzupełnieniem minimalistycznej aranżacji rodem ze Skandynawii. To jak połączysz ze sobą rośliny i gdzie je umieścisz zależy tylko od Ciebie.

Oplątwy sprawdzą się przede wszystkim na stojakach, płaskich naczyniach, a nawet muszlach ozdobnych. Coraz częściej widzimy je również w szklanych kulach oraz dużych słojach. Niektóre gatunki, z dłuższymi pnączami warto z kolei podwiesić pod sufitem.

FAQ

Nie. Nie stwierdzono negatywnego wpływu roślin z rodziny Tillandsia na ludzi czy zwierzęta. Niektóre okazy, takie jak np. oplątwa niebieska nie widnieją jeszcze na liście gatunków bezpiecznych dla czworonogów, dlatego warto zabezpieczać je przed nimi.

Pogorszenie stanu oplątw wynika zazwyczaj z nieświadomej lub zaniedbanej pielęgnacji. Problem może tkwić w zarówno w niesystematycznym, jak i zbyt intensywnym podlewaniu. W takim przypadku należy zmienić nawyki, dostosowując je pod konkretny gatunek. Zwracajmy również uwagę na ilość dostarczanego świtała oraz twardość wody, której używamy.

Koszty związane z zakupem oplątwy zależą przede wszystkim od gatunku. Większe okazy, rzadsze czy te o niestandardowym wyglądzie okazują się drogim wydatkiem. W sklepie mikroklimat znajdziesz jednak propozycje zaczynające się już od kilkunastu złotych.

Oplątwy świetne sprawdzają się jako wypełnienie przestrzeni np. między obrazami. Efekt wizualny spotęgują specjalne stojaki oraz wieszaki stworzone z myślą o ich organach. Epifity wspaniale wyglądają na jasnych ścianach i dają efekt naturalnej kolekcji. Możesz dowolnie łączyć rośliny ze sobą i zmieniać ich ustawienie

Większość roślin powietrznych, nawet tych w fazie kwitnięcia nie pachnie. Niektóre wydzielają bardzo delikatny zapach cytrusów. Istnieje jednak kilka gatunków oplątw (np. tzw. mech hiszpański) które są mocno wyczuwalne, szczególnie w godzinach popołudniowych czy wieczornych.

Niestety, o ile przesuszone fragmenty możemy wtórnie nawodnić, tak gnijące części są nie do odratowania. W takim przypadku pozostaje jedynie (w zależności od stopnia uszkodzeń) ścięcie liści lub pozbycie się całej rośliny.

Oplątwy nie mają dużych wymagań. W okresie letnim wystarczy co kilka tygodni podawać im rozcieńczony nawóz, dedykowany np. storczykom. Odżywka jest znacznie łatwiej dostępna od tej przeznaczonej dla roślin powietrznych, a daje takie same efekty.

oplątwy Gdzie kupić?