Peperomia

Uniwersalna roślina doniczkowa o niebanalnym wyglądzie

Peperomia, zwana również pieprzówką to jedna z najchętniej uprawianych roślin doniczkowych. Okaz pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej, gdzie rośnie na tropikalnych, wilgotnych obszarach. Przedstawicielka rodziny pieprzowatych charakteryzuje się ozdobnymi, pojedynczymi liśćmi wyrastającymi w okółkach. W zależności od gatunku blaszki mogą mieć różne kształty i kolory. Peperomia wspaniale prezentuje się zarówno samodzielnie, jak i w większych kompozycjach. Idealnie uzupełnia rośliny kwiatowe. Maksymalna wysokość tropikalnej piękności to z kolei około 30 cm. Dzięki stosunkowo niewielkiemu rozmiarowi sprawdza się nawet w małych mieszkaniach.

Peperomia Sklep

Jaka odmiana peperomii sprawdzi się u Ciebie?

Warto wiedzieć, że na świecie występuje ponad 1000 odmian peperomii. Roślina w formie doniczkowej cieszy się szczególną popularnością w Europie i Ameryce. Możemy dowolnie dobierać jej wygląd w zależności od naszych upodobań czy wystroju wnętrza. Do najpopularniejszych wersji należy peperomia kędzierzawa, która swoją nazwę zawdzięcza licznym, pomarszczonym liściom. Blaszki są wyjątkowo mięsiste i intensywnie zielone. Grube łodyżki przypominają natomiast mysie ogonki.

Inną ciekawą odmianą jest też peperomia srebrzysta, określana również peperomią Sandersa. Liście tego okazu są owalne z ostrymi zakończeniami. Srebrne paski na blaszkach bardzo efektownie kontrastują z czerwonymi ogonkami. Poszczególne rośliny różnią się od siebie kolorystycznie, przez co każda z nich jest niepowtarzalna.

Peperomia magnolistna ma z kolei wyprostowany pokrój i wyginające się łodyżki. Gładkie i woskowane blaszki są ułożone naprzemianlegle i pięknie odbijają padające światło. Warto zwrócić uwagę również na pieprzówkę tępolistną o jasnym zabarwieniu.

Codzienna pielęgnacja pieprzówki

W uprawie peperomii należy pamiętać przede wszystkim o odpowiedniej wilgotności powietrza. Roślina świetnie sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i w łazience. Pod żadnym pozorem nie stawiajmy jej blisko kaloryferów w sezonie grzewczym. Przy niesprzyjających warunkach warto zaopatrzyć się w profesjonalny nawilżacz. Pieprzówkę należy podlewać umiarkowanie, letnią, miękką wodą. W ciepłych miesiącach nawadniamy ją raz w tygodniu, zimą jedynie dwa razy w miesiącu.

Roślinę powinniśmy umieścić w stosunkowo jasnym miejscu, z dużą ilością rozproszonego światła. Optymalną temperaturą jest dla niej z kolei około 18 – 25 stopni Celsjusza. Jesienią i zimą może być natomiast chłodniej. Peperomia wymaga żyznej i lekko kwaśnej gleby. Przesadzamy ją dopiero wtedy, gdy jej korzenie nie mieszczą się w doniczce i wyraźnie wychodzą poza podstawkę. Ogrodnicy zalecają nawożenie okazu w okresie wegetacyjnym, od kwietnia do października. W okresie jesienno-zimowym nie dokarmiamy rośliny i pozostawiamy ją w spoczynku. Stawiajmy na nawozy uniwersalne lub te dla roślin ozdobnych.

Pierwotne środowisko rośliny przystosowało ją do wysokiej temperatury czy dużej wilgotności. Gatunek nabył umiejętność magazynowania wody w łodygach, liściach i korzeniach. Możesz bez obaw postawić Agaonemeę zarówno w zacienionych pomieszczeniach, jak i blisko okna.

Peperomia Sklep

Co zagraża peperomii?

Peperomia nie należy do roślin wymagających, a jej pielęgnacja jest stosunkowo łatwa. Istnieje jednak kilka szkodników i chorób atakujących ten tropikalny okaz. Do najczęstszych problemów należy antraknoza – grzyb pojawiający się wskutek przelania. Plamy tworzą się wzdłuż unerwienia liścia i powoli atakują coraz większy obszar. Niebezpieczne może być dla pieprzówki również suche powietrze. Blaszki tracą jędrność, zwijają się, a w najgorszych wypadku nawet kruszą.

Uszkodzoną pieprzówkę można spróbować ponownie ukorzenić. Pędy zyskają nowe życie, a wiosną pięknie się zazielenią.

FAQ

TAK. Peperomia rośnie naturalnie w tropikalnych lasach Ameryki. Wilgotne powietrze jej służy przez cały rok. Warto kilka razy w tygodniu zraszać ją wodną mgiełką, a w okresie grzewczym jeszcze częściej, w miarę potrzeb.

Peperomia jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Możemy uprawiać ją bez obaw o zatrucia czy chociażby podrażnienia. To całkowicie nieszkodliwa ozdoba nawet dla ciekawskich kotów, które regularnie ocierają się o zielone rośliny.

Liście przelanej peperomii zmieniają kolor na brązowy. Roślina paradoksalnie więdnie, a jej pędy opadają. Alarmującym znakiem będzie też zgnilizna czy pęcherzyki wody na blaszce. Przy nadmiarze wody należy natychmiast wyjąć roślinę z doniczki, usunąć podłoże i dokładnie oczyścić korzenie z obumarłych fragmentów.

Peperomia zakwita w okresie letnim i wypuszcza zielono-żółte kwiatostany. Kwiaty nie są jednak największym atutem tropikalnego okazu i są przyćmiewane przez pokaźne liście.

Peperomia firmy mikroklimat to gwarancja wysokiej jakości. Oferujemy pieprzówki zadbane i zdrowe. Nasze propozycje są też niezwykle atrakcyjne cenowo. Znajdziesz tu zarówno klasyczne jak i kolekcjonerskie okazy. Gorąco zachęcamy do zakupów online oraz stacjonarnie w Krakowie.