Sukulenty

Rośliny jedyne w swoim rodzaju

Sukulenty domowe to bez wątpienia rośliny, które wybaczają wiele zaniedbań i potknięć w codziennej pielęgnacji. Znane są przede wszystkim z dużej odporności zarówno na niską, jak i na wysoką temperaturę. Należą do rodziny gruboszowatych, a to oznacza że są zdolne do magazynowania wody w swoich tkankach. Pozwala im to na przetrwanie nawet kilku lat całkowitej suszy. Na uwagę zasługuje również rozbudowanie ich organów. Mają kształt (w zależności od konkretnego gatunku) rozety, kuli lub walca. Co ciekawe, w niekorzystnych warunkach przechodzą one w stan tzw. „uśpienia”. Ich wzrost zostaje zahamowany, a korzenie zamierają. Mogą wrócić do aktywnego stanu nawet po bardzo długim czasie spoczynku.

Rośliny te są coraz chętniej wybierane jako dekoracja do domu, mieszkania, a nawet przestrzeni publicznej; takiej jak firmy czy instytucje. Wspaniale współgrają z aranżacją w stylu modern. Dodadzą uroku nawet najbardziej surowym i minimalistycznym wnętrzom.

sukulenty sklep

Nie tylko kaktusy! Wiedza o sukulentach w pigułce

Wiele osób, które na co dzień nie obcują z roślinami utożsamia sukulenty jedynie z klasycznymi kaktusami. Warto wiedzieć, że wśród organizmów z rodziny gruboszowatych wyróżniamy mnóstwo ciekawych gatunków. Mogą one przyjmować najróżniejsze formy, występować w przeróżnych wielkościach i kolorach. Niektóre z nich przypominają nawet drzewa!

Rośliny te dzielimy przede wszystkim na:

  • sukulenty korzeniowe – gromadzą wodę oraz niezbędne składniki odżywcze w swoich korzeniach. To zdecydowanie najlepiej przystosowani do życia w naturze przedstawiciele gruboszowatych. Zaliczamy do nich też wiele popularnych roślin ozdobnych, takich jak np. pelargonie czy szczawiki.
  • sukulenty liściowe – wykształcają grube, mięsiste liście przeznaczone do magazynowania wody. Silnie rozwinięte tkanki są dodatkowo zabezpieczone warstwą włosków. Należy do nich między innymi: aloes, agawa,zamiokulkas, rojnik oraz haworsja.
  • sukulenty łodygowe – posiadają grube pnie lub łodygi, które pełnią funkcje magazynów wodnych. Szeroko się rozrastają i w zależności od gatunku przyjmują różne formy. To właśnie do nich zaliczamy większość znanych nam kaktusów

Roślina dla zapracowanych

Sukulenty słyną z nieskomplikowanej pielęgnacji. Sprawdzą się świetnie nawet dla osób bardzo zabieganych, których często nie ma w domu. Są mało absorbującymi roślinami i nie wymagają częstego podlewania. Susza szkodzi im znacznie mniej niż nadmierne nawodnienie. Nadgorliwość w tym przypadku zdecydowanie nie popłaca. Sukulenty przetrwają nawet długie okresy bez wody i w najgorszym wypadku się lekko pomarszczą. Ograniczyć podlewanie należy już na początku października aby roślina powoli wchodziła w stan spoczynku. Latem z kolei należy nawadniać je mniej więcej raz w tygodniu.

Pomimo tego, że sukulenty doniczkowe okazują się odporne na niekorzystne warunki i rosną nawet na jałowej glebie to warto je od czasu do czasu nawozić. Wystarczy użyć specjalnej odżywki do kaktusów, albo rozpuszczalnego w wodzie koncentratu. Uważajmy jedynie na azot, który w dużych ilościach może przyczynić się do nienaturalnego rozrostu roślin.

sukulenty w domu

Jak dbać o sukulenty, żeby były piękne i zdrowe?

Najlepszym stanowiskiem dla roślin tego typu będzie miejsce dobrze nasłonecznione, z możliwie wysoką temperaturą (optymalna dla wzrostu: 20-25 stopni Celsjusza). Postawmy je przy oknie południowo-wschodnim, przy którym słońce jest najkorzystniejsze. Sukulenty postawione w zacienionym dość szybko mogą ulec deformacji. Ich pędy stają się długie, wiotkie i blade. W okresie wegetatywnym (jesień, zima) rośliny przenieśmy do chłodniejszej, ale nadal oświetlonej lokalizacji.

Sukulenty najlepiej posadzić w doniczkach ceramicznych, kamionkowych lub glinianych. Szybciej rozrastające się gatunki należy przesadzać minimum co rok, inne raz na ok. 4 lata. Zwracajmy przy tym uwagę na ułożenie korzeni. Niemieszczącej się roślince należy czym prędzej zmienić osłonkę.

Prawidłowo przetrzymywane i odżywiane sukulenty odwdzięczają się pięknym wyglądem i zdrowymi liśćmi. Stanowią tym samym wspaniałą dekorację parapetów czy blatów. Rośliny tego typu muszą znaleźć się też w każdej nowoczesnej „urban jungle”.

FAQ

Sukulenty należy podlewać latem około raz w tygodniu, zimą natomiast raz nawet na 1-3 miesiące. Ich podłoże nie może być cały czas mokre, dlatego warto nawadniać je z rozwagą. Dobrym pomysłem będzie też zraszanie roślin wodą o kwaśnym odczynie.

Sukulent gubi liście prawdopodobnie przez złą pielęgnację. Warto zwrócić uwagę na dostarczaną ilość światła i wody. Niewłaściwie dobrana donica również może doprowadzić do komplikacji tego typu. Czasami roślina zmienia kolor wraz z wiekiem. W ostateczności możemy wspomóc się specjalnymi odżywkami i mieszankami ogrodniczymi, które pomogą roślinie odzyskać dawną barwę.

Koszt sukulentów kształtuje się w zależności od ich wielkości i rodzaju. Warto inwestować w propozycje od sprawdzonych dostawców, ze zdrowych upraw. Ceny roślin mikroklimat nie przekraczają granicy 150 zł. Najtańsze opcje z kolei kupisz już od symbolicznych 12 zł.

Tempo wzrostu sukulentów zależy od konkretnego gatunku. Szybko rozwija się między innymi wilczomlecz oraz patyczak. Większość gatunków doniczkowych rośnie wolno i wymaga przesadzania dopiero po kilku latach. Chcąc przyśpieszyć rozrost należy zastosować nawóz.

Sukulenty wspaniale nawilżają powietrze. Niektóre z nich, np. aloes posiadają właściwości łagodzące i wykorzystuje się je m.in. w przemyśle kosmetycznym. Większość roślin z grupy gruboszowatych jest też całkowicie bezpieczna dla ludzi czy zwierząt oraz nie powoduje podrażnień przy dotyku.

Tak. Sukulenty, w tym przede wszystkim kaktusy wspaniale wyglądają w kompozycjach. Przy odrobinie wyobraźni możemy z nich stworzyć żywe dzieło sztuki. Miniaturowe gatunki są też zazwyczaj płytko ukorzenione, dlatego możemy umieścić je w dowolnych naczyniach – nawet w dużych słoikach.

Do rozmnożenia rośliny wystarczą jedynie odcięte listki, które następnie suszymy na płasko przez okres ok. 1,5 tyg. Później przekładamy je do doniczki z ziemią i codziennie spryskujemy wodą. Po kilku miesiącach zaczną pojawiać się zalążki nowych sukulentów. Innym, dobrym i tanim sposobem będzie też posianie nasion. Okres kiełkowania zależy od warunków i może trwać od kilkunastu dni aż do roku. Proces jest długi, ale nie wymaga od nas żadnych skomplikowanych czynności czy dużego nakładu pracy.

Tak. Każdy sukulent, bez względu na rodzaj wypuszcza kwiaty. Dzieje się to w różnej częstotliwości i nasileniu. Niektóre z nich kwitną regularnie, co kilkanaście miesięcy, inne jedynie raz w życiu.

sukulenty Gdzie kupić?