Ficus

Popularna propozycja do każdego wnętrza

Fikus, zwany również figowcem od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością i jest chętnie wybierany do mieszkań urządzonych w każdym stylu. Ten tropikalny okaz sprawdza się świetnie również u osób, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu roślinami. Przedstawiciel rodziny morwowatych nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji czy czasochłonnych zabiegów.

Rodzaj ten obejmuje ponad tysiąc różnych gatunków. Fikus występuje w wielu formach; od drzew, przez niewielkie krzewy, aż po pnącza. Korzenie rośliny leżą z kolei w dżunglach Azji Południowo-Wschodniej. Okaz żyje tam nawet kilkaset lat.

FICus Sklep

Fikus benjamina, elastica, a może wersją bonsai?

Obecnie mamy dostęp do wielu odmian roślin z całego świata. Fikusy uprawiamy przede wszystkim w formie doniczkowej, z których najpopularniejszy jest zdecydowanie wariant benjamina. Roślinę możemy spotkać zarówno w domach, mieszkaniach, jak i instytucjach publicznych. Wspaniale oczyszcza powietrze z toksyn, szkodliwego amoniaku czy benzenu. Fikus charakteryzuje się opadającymi gałązkami i stosunkowo niewielkimi, kształtnymi liśćmi.

Dobrą propozycją upiększającą przestrzeń będzie również odmiana elastica. Okaz o błyszczących i pokaźnych liściach nie wychodzi z mody już od wielu lat. Figowiec sprężysty bardzo szybko rośnie i potrzebuje przestrzeni do swobodnego rozwoju. W warunkach domowych osiąga maksymalnie 150 cm wysokości.

Coraz popularniejszą opcją jest również fikus bonsai. W formie miniaturowej tworzy charakterystyczny, bulwiasty pień, z którego następnie wyrastają bujne liście. Propozycja ta okazuje się szczególnie popularna w minimalistycznych, stonowanych wnętrzach eksponujących zieloną roślinę.

Pielęgnacja fikusa w pigułce

Figowce uwielbiają regularne, umiarkowane podlewanie rano lub wieczorem. Częstotliwość zależy przede wszystkim od temperatury. Latem wystarczy nawadniać je około dwa razy w tygodniu, zimą jeszcze rzadziej. Pamiętajmy o używaniu jedynie miękkiej, odwapnionej wody (może być przegotowana).

Roślina do aktywnego wzrostu potrzebuje też okresowego nawożenia. Dokarmiamy ją zazwyczaj od marca nawet do września. Składniki zawarte w mieszankach ze sklepów ogrodniczych znacznie poprawiają wygląd figowca i działają korzystnie na jego liście. Stawiajmy na przemian na preparatu organiczne i mineralne.

Fikus źle znosi suche powietrze, niskie temperatury i przeciągi. Jego preferencje podyktowane są przede wszystkim naturalnym środowiskiem, w którym rośnie. Tropikalna roślina doniczkowa wymaga rozproszonego światła, a odmiany o grubych, ciemnych liściach możemy lokować nawet w słabo oświetlonych miejscach. Pamiętajmy o zraszaniu blaszek i przecieraniu ich wilgotną gąbką.

ficus Sklep

Choroby i szkodniki – jak temu zapobiec?

Szkodniki na liściach roślin doniczkowych mogą skutecznie zniechęcić nas do posiadania domowej dżungli. Choroby fikusa są zazwyczaj widoczne gołym okiem, zainfekowane części sprawiają wrażenie oklapniętych, a na łodygach pojawiają się ubytki. Prawdziwą zmorą miłośników ogrodnictwa są miseczniki oraz przędziorki.

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego od pierwszych dni skrupulatnie pielęgnujmy figowce. Właściwe podlewanie, zraszanie i nawożenie to najlepsza ochrona dla roślin tego typu. W sytuacji awaryjnej możemy zaopatrzyć się w specjalistyczne środki na szkodniki ze sklepów ogrodniczych.

FAQ

Fikus to dobra opcja zarówno do salonów, jak i do sypialni. Roślina filtruje powietrze i usuwa z niego toksyczne substancje. Warto dodać, że tropikalny okaz może wpływać na nas uspokajająco i poprawiać jakość snu.

Fikusy przycinamy jesienią lub wiosną. Pamiętajmy przy tym, że skracanie pędów nie powinno zmieniać kształtu rośliny, a jedynie zmniejszać jej liście. Odcięte części możemy wykorzystać między innymi do późniejszego rozmnażania. Regularnie, w miarę potrzeb usuwajmy też zainfekowane części i złamane, wygięte gałęzie

Po przelaniu należy niezwłocznie wyjąć roślinę z doniczki i dokładnie obejrzeć jej korzenie. Jeżeli pojawiła się na nich zgnilizna usuwamy martwe części i dokładnie dezynfekujemy całość. Następnie zostawiamy roślinę do wysuszenia. Warto postawić ją wtedy na wchłaniającym wodę materiale.

Fikus wymaga żyznej, dobrze przepuszczalnej ziemi. Nie oszczędzamy mu próchnicy czy torfu. Warto postawić na mieszankę włókna kokosowego, kompostu, perlitu, keramzytu i humusu. Okresowo uzupełniamy ją również nawozami.

Tak. Niektóre odmiany fikusa mogą dorastać nawet do kilku metrów wysokości, dlatego tak ważne jest zapewnienie im miejsca do swobodnego rozrostu. Warto mieć na uwadze to, że roślina bardzo szybko się powiększa, przez co należy ją regularnie obserwować. Młode fikusy przesadzamy co około 12 miesięcy, do coraz większych pojemników.