Filodendron

Niesztampowa dekoracja wnętrza

Filodendron to wieloletnia roślina z rodziny obrazkowatych. Jej nazwa pochodzi od dwóch greckich słów: philei – kocha oraz dendron – drzewo. Okaz rośnie naturalnie w w wilgotnych lasach Ameryki, na zboczach gór w Kolumbii, Meksyku oraz Antyli. Przyciągające wzrok pnącza przyjmują wiele form i kolorów. Szybko rosną, a ich liście intensywnie lśnią w słońcu.

Filodendron okazuje się idealną propozycją dla początkujących osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z roślinami doniczkowymi. Przed zakupem tropikalnego okazu należy wziąć pod uwagę fakt, że dorasta on nawet do 2 m wysokości. Ze względu na swój rozmiar dedykowany jest zatem do domów i większych pomieszczeń. Coraz chętniej jednak decydują się na niego również mieszkańcy bloków i kamienic.

Przedstawiciel rodziny obrazkowatych uzupełni wiele aranżacji; w tym te stworzone w minimalistycznym stylu. Intensywna zieleń przełamie klasyczne odcienie bieli czy beżu, i nada im charakteru. Filodendron sprawdzi się również w mieszkaniach industrialnych, eklektycznych oraz modern. To absolutny hit tzw. urban jungle.

Filodendron Sklep

Odmiany i ich cechy charakterystyczne

Wygląd filodendrona różni się w zależności od gatunku. Niewiele osób wie, że istnieją okazy o białych czy czerwonych wybarwieniach. Liście mogą być z kolei podłużne, w kształcie serca, a nawet trójkątne z bocznymi wycięciami. Obecnie mamy dostęp do wielu propozycji z całego świata i tylko od nas zależy na jaki okaz się zdecydujemy. Do najpopularniejszych należą:

  • Fiodendron pnący – charakteryzuje się intensywnie zielonymi, sercowatymi blaszkami osadzonymi na wiotkich pnączach. To najmniej wymagający odmiana, która do prawidłowego rozwoju wymaga jedynie podpory.
  • Filodendron Birkin – w odróżnieniu od klasycznych odmian nie jest pnączem. Ma gęsty i kępiasty pokrój. Jego liście są skórzaste, duże, szeroko-lancetowate i przebarwiają się w fazie wzrostu. W pełni ukształtowany okaz wyróżnia się kremowobiałym prążkowaniem o niezwykle dekoracyjnym wyglądzie.
  • Filodendron Pink Princess – kolekcjonerski okaz o pięknych różowych liściach. W zależności od stopnia ubarwienia każda blaszka może wyglądać inaczej. Świetnie prezentuje się zarówno w doniczkowej formie z podparciem, jak i w wiszących koszach.
  • Filodendron czerwieniejący – tworzy długie, zwisające pędy, z których wyrastają strzałkowate liście. Blaszki osadzone są na czerwonych ogonkach. Ich skórzasta i lśniąca powierzchnia stanowi główny atut całej rośliny.
  • Filodendron „Lemon Lime” – pnąca odmiana o intensywnie żółtym ubarwieniu liści. Okaz zachwyca sercowatymi i stosunkowo niewielkimi blaszkami. Bardzo szybko rośnie i jest łatwy w uprawie.
  • Filodendron „Prince of orange” – liście tego nietuzinkowego okazu zmieniają kolor w trakcie wzrostu. Intensywny pomarańcz przechodzi w zieleń i tworzy na blaszce piękne przejścia. Całość tworzy okazałą, rozetową formę. To bardzo rzadka, kolekcjonerska odmiana.
  • Filodendron Brasil – charakteryzuje się sercowatym kształtem blaszki oraz żywym, neonowym wybarwieniu liści. Ma wyjątkowo bujny, gęsty porost. Uprawiany jest zarówno w formie stojącej, jak i zwisającej.
  • Filodendron Xanadu – roślina ta dorasta do nawet 150 cm wysokości, ma bujne liście i szeroko się rozrasta. Duże blaszki są lekko powycinane, a nawet spiczaste. Roślina wyglądem przypomina klasyczną monsterę.

Filodendron w warunkach domowych

Decydując się na zakup filodendrona warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem do jego uprawy. Roślina potrzebuje sporo przestrzeni do rozrostu. Gatunkom zwisającym warto zapewnić solidną podporę w postaci chociażby bambusowych kijków.

Ze względu na swoje naturalne środowisko filodendrony uwielbiają ciepło i wilgotne powietrze. Pod żadnym pozorem nie lokujmy ich w miejscach narażonych na przeciągi. Rośliny pozostają wrażliwe na gwałtowne skoki temperatury, a niektóre jej odmiany zamierają już w 15 stopniach Celsjusza.

Naturalnie filodendrony skryte są w cieniu drzew, dlatego nie stawiajmy ich w ostrym słońcu. Intensywne światło może odbarwić, a w konsekwencji uszkodzić blaszki.

Filodendron Sklep

Podlewanie, nawożenie, przesadzanie…

Filodendron to niezwykle wdzięczna roślina, która nie wymaga wiele uwagi i już przy niewielkim nakładzie pracy odpłaca nam pięknym wyglądem. Roślinę podlewamy z różną częstotliwością, w zależności od poru roku. Wiosną i latem nawadniamy ją przynajmniej dwa razy w tygodniu.

Nawożenie rośliny powinno odbywać się systematycznie, w okresie wiosny i lata. Co około 14 dni zasilamy ją wtedy mieszankami ze sklepów ogrodniczych. Wspaniale sprawdzą się tutaj produkty organiczne na przemian z mineralnymi. Warto postawić na potas oraz azot, który wspomaga rozrost.

Filodendron nie lubi częstego przesadzania. Doniczkę zmieniamy tylko wtedy, gdy bryła korzeniowa wyraźnie nie mieści się w podstawce. Należy kontrolować rozrost, szczególnie w przypadku dużych odmian i zapewnić roślinie odpowiednią przestrzeń do życia.

FAQ

Filodendron lubi żyzną i dobrze przepuszczalną ziemię. Roślina wymaga lekko kwaśnego odczynu, 5-6,5 pH. W uprawie warto wykorzystywać mieszanki kompostu i torfu. Perlit może z kolei z powodzeniem pełnić funkcję drenażu. Gotowe produkty dobrej jakości są dodatkowo wzbogacane chociażby włóknami kokosowymi.

W celu przyśpieszenia wzrostu filodendrona należy przede wszystkim odpowiednio go podlewać i oświetlać. Proces fotosyntezy przyczynia się do właściwego rozwoju rośliny. Możemy dodatkowo dostarczać roślinie składników odżywczych z mieszanek do tego przeznaczonych.

Tak. Filodendrony zawierają toksyczne szczawiany wapnia. Roślina może silnie podrażnić śluzówkę, dlatego należy trzymać ją z daleka od dzieci czy zwierząt. W przypadku długiego kontaktu z filodendronem narażamy się na szereg dolegliwości skórnych, w tym na dermatozy.

Filodendron i monstera to rośliny o łudząco podobnym wyglądzie, zwodniczym dla osób zaczynających swoją przygodę z kwiatami. Tropikalne okazy różnią się jednak od siebie wielkością i kształtem liści. Monstera ma znacznie większe, bardziej zaokrąglone blaszki.

Nie. Roślinę należy podlewać obficie, ale nie z dużą częstotliwością. Wiosną i latem wystarczy nawadniać ją dwa razy w tygodniu, w miesiącach zimowych rzadziej, w zależności od potrzeb. Warto pamiętać, że nadgorliwość nie popłaca! Regularne przelewanie filodendrona jest dla niego bardzo groźne i może poważnie uszkodzić pędy i cały system korzeniowy.

Przed zakupem rośliny tropikalnej warto upewnić się, że pochodzi ona od sprawdzonego i zaufanego dostawcy, który dba o stan roślin i właściwie przygotowuje je do wysyłki. Filodendrony mikroklimat są wielokrotnie sprawdzane pod kątem uszkodzeń i obecności szkodników. Posiadamy wszystkie niezbędne pozwolenia i certyfikaty jakości. Wyselekcjonowane okazy możesz kupić zarówno za pośrednictwem naszej strony internetowej, jak i stacjonarnie, w naszym sklepie w Krakowie.