Kalatea

Roślina, która podbije Twoje serce

Kalatea to tropikalna królowa piękności. W ostatnim czasie jest jedną z najbardziej pożądanych roślin doniczkowych do wystroju mieszkań i domów. Przedstawicielka rodziny marantowatych słynie z liści ozdobionych kolorowym unerwieniem. Jej charakterystyczną cechą są owalne, duże blaszki o średnicy ok. 20-25 cm. Liście osadzone są na długich ogonkach. Roślina ma krzewiasty pokrój i dorasta do około 60 cm wysokości.

Kalateę określa się również mianem „modlącej”. Przy łodydze znajdują się małe przeguby, które wpływają na ruch liści. Roślina jest czuła na światło i porusza się w zależności od kąta padania promieni słonecznych. Dzięki budowie tego typu, organizm ustawia się w najkorzystniejszej dla oka pozycji i wygląda świetnie przez cały dzień.

Tropikalny kwiat doniczkowy sprawdzi się idealnie w każdej „urban jungle”. Kalatea wspaniale prezentuje się chociażby w towarzystwie aglaonemy czy alocasii. Harmonijne połączenie intensyfikuje zieleń i eksponuje ornamentykę liści.

Kalatea Sklep

Srebrzysta, pasiasta, a może bladoróżowa?

Przedstawicielka marantowatych z dnia na dzień zyskuje nowych miłośników. Uprawiamy już nie tylko tradycyjną kalateę okrągłolistną, ale i kilkadziesiąt innych, równie hipnotyzujących odmian. Możemy dowolnie dobierać ich wielkość, kształt blaszki, a nawet kolor. W tej tropikalnej rodzinie z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Do najpiękniejszych okazów należą:

 • Calathea zebrina – zachwyca dużymi liśćmi, które sprawiają wrażenie ręcznie malowanych. Charakteryzuje się pasiastym wzorem i purpurowoczerwonym spodem blaszki. Jej wysokość sięga kilkudziesięciu centymetrów.
 • Calathea orbifolia (okrągłolistna) – ma błyszczącą powierzchnie przeciętą srebrno-zielonymi pasami. Falowane, owalne liście mocno się rozrastają. Kwiat w warunkach domowych dorasta do metra wysokości.
 • Calathea crocata – wielobarwna odmiana o gęstym pokroju. Jako jedyna z całej rodziny zakwita okazałymi, żółtopomarańczowymi kwiatami.
 • Calathea picturata – zwana inaczej obrzeżoną. Bardzo dekoracyjny okaz, który wyróżnia się „księżycową” blaszką. Faktura liści jest delikatnie pofałdowana wzdłuż unerwienia. Kępy rośliny są gęste przez cały rok.
 • Calathea rufibarba – określa się ją mianem aksamitnej przez drobne włoski pokrywające blaszkę. Piękna odmiana o podłużnych i gęstych liściach. Kalatea kwitnie niezwykle rzadko, ale przy odrobinie szczęścia zobaczymy na niej żółte pąki.
 • Calathea makoyana – piękna ornamentyka rośliny nadaje blaszce trójwymiarowości. Ma zwarty pokrój i intensywnie zieloną barwę.
 • Calathea majestica – jeden z wyższych gatunków kalatei. Charakteryzuje się owalnymi liśćmi ozdobionymi białymi i różowymi paskami.
 • Calathea ornata – wyjątkowo efektowna odmiana. Ozdobne wzorki na blaszce kontrastują z intensywnym, prawie czarnym kolorem liści.
 • Calathea Warscewiczii – sięga prawie 120 cm wysokości i wyróżnia się podłużnymi liśćmi. Roślina bardzo przyjemna w dotyku i intensywnie zielona.
 • Calathea White Fussion – propozycja dla miłośników i kolekcjonerów roślin. Oszałamiająco piękny okaz o białym zabarwieniu na liściach. Wzór na blaszce sprawia wrażenie namalowanego.
 • Calathea Freddie – odmiana miniaturowa, która dorasta jedynie do 30 cm wysokości. Liście są srebrzysto-zielone, ozdobione charakterystycznym dla gatunku wzorem.

Stanowisko i podłoże – jak zacząć swoją przygodę z kalateą?

Kalatea jest dość wymagającą rośliną, o którą należy dbać przez cały rok. Roślina powinna być posadzona w ziemi o kwaśnym odczynie (najlepiej takim w graniach 5,5-5 pH). Optymalnym podłożem będzie mieszanka ziemi kompostowej i gruboziarnistego piasku. Nie zapominajmy również o drenażu w doniczce w postaci chociażby kamieni.

W swoim naturalnym środowisku kalatea rośnie w cieniu drzew, z dala od ostrego światła. Najlepiej sprawdzi się dla niej miejsce bez przeciągów, jasne, ale średnio nasłonecznione. Możemy postawić ją chociażby na parapecie zachodnim lub południowym. Warto zadbać również o temperaturę w przedziale od 18 do 25 stopni Celsjusza. W takich warunkach kalatea rozwija się najlepiej.

Podstawą w uprawie rośliny tego typu jest bez wątpienia poziom wilgotności. Latem powinniśmy codziennie zraszać kalateę wodą. Zimą wystarczy raz na kilka dni. Pod żadnym pozorem nie ustawiajmy jej też w pobliżu kominków i kaloryferów. Suche powietrze może uszkodzić naszą naturalną dekorację.

Kalatea Sklep

Codzienna pielęgnacja tropikalnej ozdoby

Przedstawicielka marantowatych powinna mieć stale wilgotne, ale nie mokre podłoże. Wystarczy dwa razy w tygodniu obficie podlać ją przegotowaną lub odstaną wodą. Możemy użyć w tym celu również deszczówki. W okresie wzrostu natomiast warto pożywić kalateę specjalnym nawozem do roślin tropikalnych. Biohumus sprawdzi się idealnie. Unikajmy przy okazji mieszanek mineralnych, które przy dłuższym stosowaniu mają negatywny wpływ na podłoże.

Najczęstszym szkodnikiem zamieszkującym liście kalatei jest z kolei przędziorek. Pojawia się, gdy roślina ma za sucho. Atak tego typu objawia się matowieniem blaszki, a przede wszystkim pajęczynką na jej spodzie. W celu pozbycia się problemu wystarczy przemyć roślinę letnią wodą z płynem do naczyń. Niektórzy ogrodnicy stawiają też na naturalne sposoby walki i wykorzystują dobroczynka kalifornijskiego. W ekstremalnych przypadkach możemy też użyć oprysku chemicznego ze środkiem z grupy akarycydów.

FAQ

Kalatea świetnie czuje się w lekko zacienionych miejscach. Dobrą lokalizacją będą dla niej pomieszczenia słabo oświetlone. Możemy postawić ją chociażby w sypialni. Uważajmy jedynie na przeciągi.

Zaniedbana, przesuszoną kalateę możemy z powodzeniem przywrócić do stanu początkowego. Warto zaopatrzyć się przede wszystkim w nawilżacz powietrza, który rozpyli nad rośliną delikatną mgiełkę i stworzy odpowiednie warunki do życia. Wyższa wilgotność jest kluczem do sukcesu. Czasami świeżo kupione rośliny posadzone są w czystym torfie, który należy czym prędzej wymienić na żyźniejszy odpowiednik. Możemy też ustawić doniczkę w głębokiej podstawce wypełnionej kamykami i wodą.

Ceny kalatei są mocno zróżnicowane i zależą przede wszystkim od jej wielkości i odmiany. Tańsze, ale efektowne propozycje zaczynają się już od kilkunastu złotych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na uroczą kalateę freddie. Za klasyczną wersję okrągłolistną zapłacimy około 60 zł. Odmiany kolekcjonerskie są z kolei nawet kilkukrotnie droższe.

Katalea jest dość wrażliwa, przez co należy zamawiać ją jedynie u sprawdzonych dostawców. Masowo uprawiane okazy są często uszkodzone, a nawet chore. Rośliny mikroklimat są pod stałą opieką i posiadają certyfikat wysokiej jakości. Kontrolujemy je też bezpośrednio przed wysyłką do klienta. Kalateę możesz nabyć w naszym sklepie internetowym oraz stacjonarnie, w Krakowie.

NIE. Kalatea jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt.