Roślina mimoza wstydliwa – pielęgnacja

polecane wpisy

roślina mimoza

Roślina mimoza wstydliwa – pielęgnacja

Mimoza wstydliwa, nazywana także czułkiem wstydliwym, to roślina, która posiada wyjątkowy mechanizm obronny, dzięki któremu składa ona liście w odpowiedzi na dotyk, ochłodzenie lub ogrzanie liści. Jak dbać o mimozę, aby utrzymać ją jak najdłużej w świetnej kondycji?

Pochodzenie rośliny

Roślina mimoza jest pochodzenia tropikalnego i subtropikalnego. Jej naturalne środowisko występowania obejmuje obszary Ameryki Południowej i Środkowej. Szczególnie często można ją znaleźć w krajach takich jak Brazylia, Peru czy Kolumbia.

Jest to roślina, która rośnie dziko w ciepłym klimacie o wysokiej wilgotności. Zazwyczaj spotyka się ją w lasach, na łąkach i terenach trawiastych. W Polsce roślina ta uprawiana jest jako roślina domowa.

Mechanizm obronny rośliny

Mechanizm obronny mimozy wstydliwej polega na zwijaniu liści w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Zachowanie to ma na celu zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia liści rośliny przez działanie niekorzystnych warunków środowiskowych.

Dokładny mechanizm, za który odpowiada składanie się liści przez roślinę jest badany przez naukowców od dawna. Istnieją różne teorie na temat tego, jakie procesy biochemiczne i fizjologiczne zachodzą wewnątrz rośliny w momencie stymulacji. Jedna z hipotez sugeruje, że zmiany ciśnienia wewnątrz komórek rośliny, wywołane bodźcem zewnętrznym, prowadzą do nagłego spadku turgoru, co powoduje zwijanie się liści. Inne badania wskazują na rolę jonów wapnia oraz potencjałów czynnościowych w komórkach rośliny w czasie reakcji na bodźce.

Pielęgnacja mimozy

Mimoza wstydliwa to roślina egzotycznego pochodzenia, stąd też wymaga ona zapewnienia specyficznych warunków do prawidłowego wzrostu. Najczęstszym problemem w uprawie mimozy jest uprawa w nieprawidłowym podłożu, co skutkuje jej przelaniem lub przesuszeniem.

Stanowisko

Roślina ta preferuje stanowisko z dużą ilością rozproszonego światła.

Podłoże i podlewanie

Podłoże mimozy nie może całkowicie wysychać, ponieważ posiada ona bardzo delikatny system korzeniowy, a jej liście nie magazynują w żaden sposób wody. Łatwiej utrzymać przy życiu mimozę, która rośnie w większej doniczce w lekko przepuszczalnej mieszance podłoża, np. 50% perlitu i 50% ziemi uniwersalnej.

Rozmnażanie i uprawa z nasion

Mimoza wstydliwa to roślina wieloletnia, ale wymaga ona regularnego odmładzania, aby zachowała zwarty pokrój. Roślinę tą można bez większego problemu hodować z nasion. Świetnie sprawdzi się do tego pudełko z wilgotnym medium oraz słoneczne stanowisko.