Kultowa roślina, która jest marzeniem każdego miłośnika roślinności to z pewnością Monstera Thai Constellation. Roślina ta pochodzi z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie naturalnie rośnie na drzewach, wspinając się po ich pniach, szukając światła wśród gąszczu drzew i innych roślin.
Charakterystyczne cechy monstery thai
Co prawda odmiana thai constellation została stworzona laboratoryjnie, pochodzi ona od Monstery deliciosy, którą można spotkać w naturze. Monstera thai constellation charakteryzuje się dużą ilością białych i kremowych, pojedynczych wybarwień skupionych na całej blaszce liścia. Dodatkowo, może ona posiadać nieregularne, miejscowe białe wybarwienia. Wybarwienie monstery thai constellation nie może zaniknąć, w porównaniu do monstery variegaty, gdzie ta może z czasem pójść w regres.
Monstera thai – jak dbać?
Pielęgnacja monstery thai constellation tak na prawdę nie różni się zbyt wiele od zwykłej monstery. Jak każda roślina z wariegacją, będzie ona na pewno potrzebowała większej ilości rozproszonego światła, ponieważ jasne części rośliny nie mają chlorofilu i nie biorą udziału w przeprowadzaniu procesu fotosyntezy. Monstera thai, która nie będzie miała zapewnionej odpowiedniej pielęgnacji, z czasem zacznie odrzucać wybarwienie.
Stanowisko
Monstera Thai najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, na przykład przy oknie wschodnim lub południowym. Ze względu na swoją wariegację, będzie ona potrzebowała dużo światła lub doświetlania.
Podłoże
Odmiany monster z wariegacją nie potrzebują specjalnego podłoża. Świetnie sprawdzi się typowe, przepuszczalne podłoże do monster, składające się z ziemi uniwersalnej, perlitu, keramzytu i chipsów kokosowych.
Podlewanie
Monstera bezwzględnie musi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Utrzymywanie mokrego podłoża może skutkować odrzucaniem bieli lub chorobami grzybowymi rośliny.
Nawożenie
W okresie wzrostu, czyli wiosną i latem, monstera wymaga regularnego nawożenia. Zalecane jest stosowanie dobrze zbalansowanego nawozu dla roślin doniczkowych, który zawiera równomierne proporcje składników odżywczych. Nawozy mineralne można stosować co drugie podlewanie, a biohummus każdorazowo.
Rozmnażanie
Istnieje kilka sposobów rozmnażania monstery, ale najczęstszym z nich jest pobranie fragmentu rośliny. Aby rozmnożyć monsterę należy odciąć sterylnym narzędziem fragment łodygi z korzeniem powietrznym lub oczkiem. Tak pobraną sadzonkę należy ukorzenić w wybranym medium – samej wodzie lub perlicie, wermikulicie czy keramzycie. Roślinę należy trzymać w jasnym, ciepłym miejscu. Po około 2-3 tygodniach roślina zacznie wytwarzać korzenie, a po około 2 miesiącach będzie gotowa do przesadzenia do docelowego podłoża.
Inne odmiany monstery
Oprócz kolekcjonerskiej monstery thai, istnieją także inne ciekawe odmiany, takie jak monstera obliqua posiadająca duże, charakterystyczne dziury na liściach. Ciekawą odmianą jest monstera adansonii posiadająca wariegację mint lub aurea (żółtą). Inne nietuzinkowe odmiany to na przykład monstera dubia, różniąca się znacznie od swoich kuzynek, posiadająca regularne wybarwienie oraz sercowaty kształt liści.