Alokazja Wentii: Roślinne propozycje

polecane wpisy

Alokazja Wentii: Roślinne propozycje

Widząc Alokazję, wiele osób wzdryga się na samą myśl o trudności i kłopocie, jaki niesie za sobą nabycie tej rośliny. Alokazja Wentii to jedna z łatwiejszych odmian rośliny budzącej grozę wśród roślinomanianków.

alokazja wentii

Alokazja Wentii – pochodzenie rośliny

Uprawa Alokazji staje się bardzo prosta w momencie, gdy uświadomimy sobie skąd pochodzi ta egzotyczna roślina. Roślina została zaimportowana z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie w naturze można spotkać ją w lasach deszczowych i na bagnach, a więc przetrzymywana w warunkach domowych będzie wymagała od nas zapewnienia specyficznych warunków do wzrostu.

Wybór podłoża dla Alokazji

Mając na uwadze naturalne środowisko Alokazji, najlepszym wyborem będzie gleba żyzna, przepuszczalna oraz obowiązkowo podłoże musi posiadać drenaż. Tym sposobem ograniczona zostanie możliwość zastoju wody w doniczce.

Alokazja Wentii – kiedy podlewać?

Alokazja zrewanżuje się pięknymi liśćmi, jeśli będziemy utrzymywać jej podłoże stale wilgotne (ale nie przelane!). Najlepiej stale kontrolować stan podłoża rośliny i rozplanować podlewanie Alokazji mniejszą ilością wody, ale częściej niż inne rośliny. Zaleca się nawożenie Alokazji w okresie wegetacyjnym od marca do października, około raz na dwa-trzy tygodnie.

Stanowisko odpowiadające potrzebom Alokazji Wentii

Do poprawnego wzrostu Alokazja potrzebuje dużo rozproszonego światła i nie jest w tej kwestii skora na kompromisy. Bezpośrednie słońce może poparzyć jej liście, więc dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie jej ok. 1-2m od dobrze naświetlonego parapetu. Roślina uwielbia stałe, niezmienne warunki, dlatego warto zadbać o to, aby nie przestawiać jej zbyt często.

Podsumowanie

Do poprawnego wzrostu Alokazji, warto zwrócić uwagę na:

  • wilgotność powietrza w pomieszczeniu, która powinna wynosić około 60-80%
  • regularną kontrolę wilgotności gleby rośliny
  • jej stanowisko – najlepiej aby było jasne, ale bez bezpośrednich promieni słonecznych

Czy wiesz, że… Alokazja jako słowo ma swój odpowiednik w języku polskim, który brzmi: zakleśń.