Senecio rowleyanus: Roślinne propozycje

polecane wpisy

Senecio rowleyanus: Roślinne propozycje

Piękna, zdecydowanie oryginalna i przyciągająca oko roślina to Senecio rowleyanus, znany popularniej jako Starzec Rowleya, lub po prostu Starzec. Charakteryzuje się on liśćmi w postaci małych kuleczek przypominających ziarnka grochu, w których magazynuje wodę. Sukulent ten jest stosunkowo łatwy w uprawie, aczkolwiek może sprawiać problemy początkującym.

senecio rowleyanus

Pochodzenie Senecio rowleyanus

Sukulent ten pochodzi z obszarów południowej Afryki, stąd uwielbia dużo światła, a latem wytrzymuje nawet bezpośrednie południowe słońce. Pędy nazywane „sznurem z koralami” potrafią osiągnąć w warunkach domowych około metra długości.

Pielęgnacja Starca Rowleya

Najtrudniejsze w utrzymaniu Starca w dobrej kondycji jest dostosowanie odpowiedniej ilości wody do jego potrzeb. Roślina posiada bardzo delikatny system korzeniowy, który łatwo jest doprowadzić do gnicia przez nadmiar wody, a co za tym stoi do przelania rośliny. Dodatkowo, kluczowy jest wybór miejsca uprawy rośliny oraz rodzaj podłoża, w jakim się znajduje.

senecio rowleyanus

Wybór odpowiedniego podłoża – Senecio Rowleyanus

Najważniejsze w pielęgnacji Starca jest przesadzenie go do przepuszczalnej mieszanki perlitu, piasku i ziemi, aby zapobiec zastojom wody w doniczce. Ponadto, zaleca się wybór glinianych, niskich oraz szerokich donic z odpływem, które sprawią, że nadmiar wody zostanie wchłaniany, a płytka powierzchnia pozwoli na głębokie ukorzenienie się rośliny na dużej powierzchni podłoża.

Sposoby na podlewanie Starca Rowleya

Istnieje wiele sposobów na podlewanie Starca Rowleya. Uznajemy, że wszystkie z nich są poprawne, jeśli zapobiegają przelaniu rośliny i zapewniają jej zdrowy wzrost.

  1. Zraszanie – najpopularniejszym z nich jest zraszanie górnej części rośliny. Trzeba jednak zwrócić uwagę, czy podlewając w ten sposób roślina dostaje wystarczające ilości wody, ponieważ może być to za mała ilość przy silnej ekspozycji na słońce przez większość dnia.
  2. Podlewanie od góry – wiele osób decyduje się na tradycyjne podlewanie „od góry”, co również może się sprawdzić w przypadku, gdy Starzec znajduje się w glinianej donicy z odpływem, w przepuszczalnym podłożu oraz na słonecznym stanowisku.
  3. Podlewanie od dołu – mniej popularnym sposobem jest zanurzanie donicy, aby roślina mogła pobrać potrzebną ilość wody do wzrostu. Sposób ten najlepiej sprawdza się, gdy starzec znajduje się w niskiej donicy z dużą ilością otworów odpływowych.

Czy wiesz, że… Senecio Rowleyanus to roślina szczególnie odporna na szkodniki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *