Monstera Monkey Leaf: Roślinne propozycje

polecane wpisy

Monstera Monkey Leaf: Roślinne propozycje

Szybkorosnąca roślina, która zwróci na siebie uwagę? Monstera Monkey Leaf to świetny wybór na urozmaicenie przestrzeni w domu i jej szybkie zazielenienie. Stosunkowo prosta w uprawie roślina, posiadająca zielone, dziurawe liście. Uwielbia wspinać się po podporze do góry, lub może swobodnie zwisać.

monstera monkey leaf

Monstera Monkey Leaf – skąd pochodzi?

Naturalnie rosnące egzemplarze Monstery Monkey możemy szukać w dżunglach w Ameryce południowej. Rośnie gęsto otoczona innymi gatunkami roślin wspinając się po nich do góry. Stąd, ta egzotyczna roślina w naturze nie ma zbyt wiele słońca, ale za to uwielbia bardzo wysoką wilgotność powietrza.

Jak dbać o Monsterę Monkey

Liście Monstery Monkey Leaf są grube i mięsiste, więc roślina nie będzie potrzebować bardzo dużej ilości wody do wzrostu. Latem wystarczy jej skąpe podlanie raz na tydzień, a zimą nawet raz na dwa tygodnie. Najważniejsze dla tej rośliny, to zapewnienie jej dość wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu oraz zacienione stanowisko lub z rozproszonymi promieniami słonecznymi.

Popularne problemy z Monsterą Monkey Leaf

Najpopularniejszymi problemami, które moga występować w uprawie Monstery Monkey Leaf to:

  • występowanie zżółkniętych liści – powodów może być kilka, a najpopularniejszym z nich jest przelanie rośliny. Monstera nie lubi mokrego podłoża. Jeśli wilgoć utrzymuje się tam zbyt długo, może to sprowokować roślinę do zrzucenia liści, a w bardziej zaawansowanym stadium, gdy zaczną gnić korzenie, roślina zacznie obumierać. Należy pamiętać, że przede wszystkim rośliny lepiej służy czasowe przesuszenie niż przelanie, a gdy już do niego doszło warto skontrolować czy bryła korzeniowa nie gnije. Jeśli tak, należy poobcinać martwe części rośliny i przesadzić do przepuszczalnego i żyznego podłoża.
  • obsuszanie się końcówek liści – brązowe końcówki liści mogą świadczyć o zbyt suchym powietrzu w otoczeniu rośliny. Aby utrzymać roślinę egzotyczną w dobrej kondycji zaleca się podnoszenie wilgotności powietrza przez nawilżacz. Można również zraszać roślinę, ale nie jest to najefektywniejszy sposób pielęgnacji.

Czy wiesz, że… w liściach monstery znajdują się dziury, ponieważ umożliwiają one dopływ słońca w niższe partie rośliny, mimo pięcia się w górę i wzrostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *