W Twojej domowej dżungli.
Aglaonema to roślina ozdobna, która przybyła do nas z tropikalnych obszarów Azji. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie z języka greckiego i dosłownie oznacza jaskrawą rzeźbę. Gatunek charakteryzuje się niezwykle pięknymi liśćmi w przeróżnych kolorach. Roślina uprawiana jest na szeroką skalę, szczególnie w okolicy równika.
Ta naturalna forma dekoracji sprawdzi się idealnie w minimalistycznych wnętrzach. Aglaonema podkreśli styl modern, eklektyczny, a nawet industrialny. Jest jednocześnie niezbędnym elementem każdej domowej dżungli. Na Aglaonemę uważać powinni jedynie rodzice oraz właściciele czworonogów. Gatunek z rodziny obrazkowatych zawiera w sokach nierozpuszczalne szczawiany wapnia. Jest trujący.
Aglaonema Sklep
Wyobrażając sobie lasy równikowe większość z nas ma przed oczami właśnie Aglaonemę. Ta piękna roślina znana jest ogrodnikom aż w kilkunastu odmianach.
Aglaonema to bez wątpienia jedna z najbardziej wytrzymałych roślin doniczkowych. Nie straszne są jej spartańskie warunki czy nawet niektóre szkodniki. W przeciwieństwie chociażby do drzewek bonsai ta tropikalna piękność zniesie nawet poważne potknięcia w codziennej pielęgnacji.
Pierwotne środowisko rośliny przystosowało ją do wysokiej temperatury czy dużej wilgotności. Gatunek nabył umiejętność magazynowania wody w łodygach, liściach i korzeniach. Możesz bez obaw postawić Agaonemeę zarówno w zacienionych pomieszczeniach, jak i blisko okna.
Aglaonema Sklep
Pielęgnacja rośliny jest bardzo prosta i nie wymaga dużego nakładu czasu. Aglaonema lubi stałą temperaturę wahającą się od 20 do 25 stopni Celsjusza. Dbajmy o to szczególnie zimą, kiedy doświadczamy największych mrozów. Wilgotność powinna utrzymywać się z kolei na poziomie 40-60%. Wtedy liście najintensywniej rosną i prawidłowo się rozwijają.
Podlewanie rośliny jest mocno ograniczone. W miesiącach chłodnych dostarczamy wodę maksymalnie raz w tygodniu, latem około dwa razy. Zbyt częste nawadnianie może doprowadzić do gnicia korzeni, a w konsekwencji do poważnego uszkodzenia całego organizmu.
Aglaonemeę można posadzić na uniwersalnym podłożu z dodatkiem żwiru czy piasku. Dobrym pomysłem będzie stworzenie własnej mieszanki ziem. Wystarczy połączyć kompost, torf i pelit. Całość powinna mieć lekko kwasowy odczyn. Drenaż doniczki okazuje się w przypadku tego gatunku niezbędny.
Roślina bardzo szybko rośnie, dlatego należy ją w miarę potrzeb przesadzać. Najlepiej zrobić to wraz z początkiem wiosny. Przy okazji warto dokładnie obejrzeć korzenie i ściąć zgniłe części.
Aglaonema Cena
Koszt zakupu Aglaonemy wynosi około kilkadziesiąt zł. Klasyczne okazy zaczynają się już od 20 zł, podczas gdy rośliny kolekcjonerskie przekraczają 100. Wszystko zależy również od rozmiaru rośliny. Propozycje o większych liściach i rozrośniętych formach są nieco droższe.
Przebarwienia na Aglaonemi mogą być oznaką zbyt twardej wody. Dzieje się tak przede wszystkim w dużych miastach. Jeżeli po zmianie przyzwyczajeń problem nadal się utrzymuje, wtedy warto wziąć pod lupę składniki odżywcze w ziemi. Braki uzupełniamy nawozem dostosowanym do roślin tropikalnych.
TAK. Soki Aglaonemi zawierają szkodliwe szczawiany wapnia. Nawet prace pielęgnacyjne związane z tropikalnym gatunkiem należy wykonywać w rękawiczkach. Spożycie rośliny niesie za sobą szereg nieprzyjemnych skutków. Wymioty, problemy z połykaniem i poważne uszkodzenie przełyku to tylko niektóre z nich. Kontakt z Aglaonemą w najgorszych przypadkach może skończyć się śmiercią. Na gatunek uważać powinni szczególnie właściciele czworonogów. Czasem nawet polizanie rośliny czy uporczywe wąchanie może być niebezpieczne.
Rozmnażanie rośliny następuje przez podział. Najpopularniejszym, a zarazem najprostszym sposobem jest oddzielenie części łodygi lub liści wierzchołkowych i umieszczenie ich we wcześnie przygotowanej ziemi. Wiosną można wykonać sadzonkowanie, ale trwa to zacznie dłużej.
TAK. Roślina może zakwitnąć w miesiącach letnich. Obserwujemy wtedy małe, niepozorne kwiaty na krótkim pędzie – bardzo charakterystyczne dla roślin tropikalnych tego typu.
Obecność szkodników na powierzchni Aglaonemy bardzo często wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji. Przykładowo wełnowce pojawiają się gdy roślina jest uprawiana w zbyt suchym miejscu, a przędziorki w pomieszczeniu o złej wilgotności powietrza.
Roślinę przesadzamy w momencie, w którym korzenie zaczną przebijać doniczkę. Młodsze okazy przesadzamy znacznie częściej niż starsze – minimum co rok. Warto sięgać po szerokie doniczki, gdyż Aglaonema ma płytki system korzeniowy i będzie mogła lepiej pobierać mikroelementy z podłoża.
Zwijanie liści to bardzo niepokojący znak, który świadczy zazwyczaj o suchym podłożu. Odwodniona roślina daje znać o braku wody, również tej magazynowanej. Nawet zimny przeciąg lub mocno zbita ziemia mogą uniemożliwić właściwy pobór cieczy z podłoża. Często problem dotyczy też uszkodzonych korzeni np. w procesie przesadzania.