Alokazje to piękne, egzotyczne rośliny które przyciągają oko swoimi ciekawymi kształtami liści, które posiadają fakturę podobną do łusek smoka. Z grupy ponad 70 roślin, wiele odmian alokazji to prawdziwe perełki w kolekcjach wieloletnich miłośników botaniki. Mimo czasami występujących problemów w pielęgnacji wiele osób decyduje się na uprawę rośliny o smoczych liściach.
Idealne warunki dla alokazji
Ze względu na swoje egzotyczne pochodzenie, alokazja preferuje specyficzne warunki uprawy. Kluczem w pielęgnacji jest utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza wokół rośliny. Wiele odmian alokazji posiada welurowe liście, które są niezwykle delikatne i podatne na uszkodzenia. Ze względu na to, że alokazja wyrasta z bulw, warto zwrócić uwagę na częstotliwość jej podlewania. Podłoże, w którym znajduje się roślina powinno być cały czas lekko wilgotne. Nie można dopuścić do sytuacji w której będzie ono cały czas bardzo mokre, ponieważ może wpłynąć to negatywnie na system korzeniowy, ale także nie warto doprowadzać do przesuszenia ziemi, ponieważ częstą reakcją alokazji na zasuszenie jest zrzucenie liści.
Jakie podłoże dla alokazji
Miłośnicy tej kapryśnej rośliny bardzo często decydują się na uprawę hydroponiczną. Ma to swoje zalety: alokazja ma cały czas dostęp do wody oraz pożywki, co sprawia, że jej system korzeniowy świetnie się rozwija, a liście rosną zdrowe. Niemniej jednak z powodzeniem można uprawiać alokazję w podłożu kompostowym z dodatkiem rozluźniaczy takich jak keramzyt i perlit. Warto dobrać również nawóz o wysokiej zawartości składników, na przykład nawóz mineralny. W tym wypadku lekkie nawozy takie jak biohummus mogą być niewystarczające do utrzymania pięknych, zdrowych liści rośliny.
Możliwe problemy z alokazją
Piękne liście alokazji przyciągają do zakupu i ozdobienia wnętrza tą egzotyczną rośliną. Niemniej jednak, rośliny te niestety nie zaliczają się do tych łatwych w uprawie. Warto zdawać sobie sprawę z możliwych przyczyn obumierania rośliny aby w porę móc zareagować i ją uratować.
- Alokazja odrzuca liść – przyczyn może być naprawdę sporo. W pierwszej kolejności warto wykluczyć przeciągi oraz gwałtowne zmiany temperatur. Kolejną przyczyną może być zasuszenie gleby. Częstotliwość podlewania alokazji może się zmieniać, więc warto zaglądać do niej częściej niż do innych roślin. Odrzucanie liści może również sygnalizować szkodnika.
- Alokazja ma zasuszone końcówki liści – problemem może być zbyt niska wilgotność powietrza. Alokazje do prawidłowego wzrostu potrzebują minimum 60% wilgotności.
- Alokazja ma plamy na liściach – warto zwrócić uwagę, czy roślina nie przemarzła. Być może trzeba zmienić jej miejsce na takie, które jest oddalone od okien i przeciągów. Plamy na liściach alokazji mogą sygnalizować również choroby grzybowe wynikające ze zbyt obfitego podlewania rośliny. Czasami plamy pojawiają się również gdy roślina jest przenawożona.
Alokazja odmiany – najciekawsze egzemplarze
- Alokazja Silver Dragon to jedna z popularnych odmian alokazji, która zawdzięcza swoją nazwę od pięknych, srebrnych liści w kształcie łusek smoka.
- Alokazja Black Velvet – kolejna popularna odmiana alokazji, słynąca ze swojej welwetowej, czarnej blaszki liścia, a także kontrastującego nerwu w białym kolorze.
- Alokazja Melo to jedna z mniej znanych odmian alokazji, która charakteryzuje się całymi, ciemnymi liśćmi, które posiadają niesamowitą, niejednolitą sturkturę. Młodsze liście mają tendencję do bycia jaśniejszymi, a z czasem rosną i zmieniają kolor.
- Alokazja Sinuata to alokazja o równie ciemnych liściach, niemniej jednak wyróżniająca się blaszką liścia, która jest gładka oraz połyskująca.
- Alokazja Frydek Variegata to jedna z kultowych odmian alokazji o przepięknej, nieregularnej wariegacji połączonej z welwetową strukturą liści oraz kontrastującym nerwem.
- Alokazja macrorrhiza 'Splash’ odmiana której jasne liście zmieszają się z białą wariegacją wypełniającą nieregularnie każdy liść.