Czym nawozić rośliny doniczkowe? Jaki nawóz wybrać?

Czym nawozić rośliny doniczkowe? Jaki nawóz wybrać?

Rośliny doniczkowe, oprócz pełnienia roli ozdobnej w naszym mieszkaniu mają one wpływ na jakość powietrza oraz poprawiają samopoczucie. Nawożenie roślin doniczkowych jest bardzo ważnym elementem, bez którego rośliny nie będą miały możliwości zdrowo się rozwijać i kwitnąć. Dzięki nawożeniu zasilamy rośliny o substancje odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego przeprowadzania procesu fotosyntezy.

Dlaczego nawożenie jest ważne?

W trakcie procesu fotosyntezy rośliny pobierają z ziemi wodę oraz składniki mineralne, które sprawiają, że są one w stanie wytworzyć niezbędne substancje do wzrostu. Ziemia, w której sadzimy roślinę dostarcza jej substancje odżywcze, lecz te są ograniczone i z czasem zasoby te się wyczerpują.

Rodzaje nawozów. Jaki nawóz wybrać?

Składniki, które w głównej mierze znajdują się w nawozach dla roślin doniczkowych to azot, odpowiadający za wzrost rośliny, oraz fosfor i potas, które wspomagają ich owocowanie. Nawozy, które w składzie posiadają te trzy pierwiastki zazwyczaj są nazywane nawozami dla roślin zielonych, lub NPK.

Często wybieranym typem nawozów są nawozy mineralne, ze względu na to, że roślina pobiera je bezpośrednio oraz są łatwe w przygotowaniu poprzez rozrobienie w wodzie. Wiele z nich nadaje się również do upraw hydroponicznych.

Często osoby szukające uniwersalnego nawozu do różnego rodzaju roślin doniczkowych sięgają po biohumus. Jest to naturalny rodzaj nawozu, który pozyskiwany jest bardzo często z odchodów dżdżownic. Nawóz ten możemy stosować przy każdym podlewaniu, ze względu na małe stężenie makroskładników, lub zamiennie z silniejszym nawozem NPK.

Nawozy długodziałające, sypkie oraz w pałeczkach to kolejny rodzaj nawozów do roślin doniczkowych, szczególnie polecany osobom zapominającym o nawożeniu. Nawóz uwalnia się stopniowo przy każdym podlewaniu, co zapewnia roślinie stałą dawkę substancji odżywczych.

Nawozy stosowane w formie roztworów, które są spryskiwane na liście roślin nazywane są nawozami dolistnymi. Zalecane jest ich używanie w przypadku niedoboru składników odżywczych (np. żółknięcie i opadanie liści), lub intensywnego wzrostu. Metoda ta wybierana jest często ze względu na najszybsze dostarczenie wartościowych składników roślinie, co jest przydatne w trakcie ukorzeniania lub regeneracji rośliny. Nawozy dolistne to uzupełnienie regularnego nawożenia, gdy roślina potrzebuje dodatkowego zastrzyku energii.

Kiedy i jak nawozić rośliny doniczkowe?

Większość dostępnych nawozów polecana jest do stosowania całorocznego, ze względu na to, że rośliny doniczkowe trzymane są w mieszkaniach w stałej temperaturze, a dodatkowo doświetlane nie przechodzą w stan spoczynku na okres zimowy. Niemniej jednak jeśli preferujesz zimować rośliny, zaleca się nawożenie w trakcie okresu wegetacyjnego, od marca do września.

Zobacz również wpis NAJLEPSZE ROŚLINY NA PREZENT Z OKAZJI DNIA OJCA