Jak dbać o Alokazję? Czy naprawdę to trudna roślina?

Jak dbać o Alokazję? Czy naprawdę to trudna roślina?

Alokazje to piękne rośliny, które posiadają wiele ciekawych odmian, które charakteryzują się pięknymi liśćmi. Niestety słyną z wyjątkowo trudnej uprawy i są owiane wyjątkowo złą sławą. Dlaczego przysparzają tyle trudności w uprawie oraz jak powinno się dbać o Alokazję – na te pytania postaramy się poszukać odpowiedzi.

Wybór odpowiedniego stanowiska

Warto przeanalizować warunki naturalnego występowania danej rośliny. W tym przypadku, Alokazje to rośliny tropikalne, które rosną dziko głównie w Azji i Australii, warto więc zwrócić uwagę na zapewnienie im podobnych warunków w naszych domach. Dwoma podstawowymi elementami będą więc dużo rozproszonego słońca oraz wysoka wilgotność powietrza.

Jakie podłoże do Alokazji?

Drugą najważniejszą kwestią związaną z zapewnieniem Alokazji dobrych warunków do wypuszczania pięknych liści jest dobór odpowiedniego podłoża. Alokazja preferuje wilgotne podłoże, lecz nie można tym samym dopuścić do przelania korzeni rośliny. Najlepiej sprawdzi się tutaj własna mieszanka ziemi, której bazą będzie ziemia uniwersalna. Jako rozluźnienie gleby warto dodać perlit lub keramzyt, natomiast chipsy kokosowe świetnie sprawdzą się w dłuższym utrzymywaniu wilgotności.

Jak utrzymać wysoką wilgotność powietrza?

Alokazje to gatunek roślin, który będzie wdzięczny za utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza – około 60-80%. Idealnie sprawdzą się różnego rodzaju nawilżacze powietrza o dużej wydajności lub trzymanie Alokazji w zamykanych gablotach lub szklarniach. Do podwyższania wilgotności powietrza również świetnie sprawdza się ustawianie roślin na podstawki z wodą i keramzytem.

Możliwe problemy z uprawą Alokazji

  • Żółknięcie liści Alokazji, może być spowodowane zbyt obfitym podlewaniem rośliny. Najlepiej w takiej sytuacji wyciągnąć ją z podłoża i obejrzeć system korzeniowy. Jeśli znajdują się tam zgnite korzenie, należy je natychmiastowo usunąć i przesadzić roślinę do bardziej przepuszczalnego podłoża.
  • Odrzucanie liści Alokazji ma miejsce wtedy, gdy system korzeniowy jest w bardzo dobrym stanie, ale mimo tego roślina odrzuca najstarsze liście. Często dzieje się tak, gdy zmieniamy jej nagle stanowisko i warunki. Warto też zwrócić uwagę, czy w miejscu gdzie rośnie nie ma przeciągów i nagłych spadków temperatur.
  • Brązowienie końcówek liści zdarza się bardzo często wtedy, gdy uprawiamy Alokazję w niskiej wilgotności powietrza. Aby liść mógł zachować w pełni swoją formę i nie zasychać należy zapewnić roślinie wysoką wilgotność powietrza na poziomie 60-80%.