Syngonium red spot tricolor: roślinne propozycje

Syngonium red spot tricolor: roślinne propozycje

Piękna i łatwa w uprawie roślina, która posiada trzykolorowe wybarwienia to z pewnością syngonium red spot tricolor. Roślina posiada oryginalny, strzałkowaty kształt liści i pnący charakter, co znaczy że można prowadzić ją po paliku lub pozwolić swobodnie rozrastać się na boki.

syngonium red spot tricolor

Naturalne występowanie syngonium

Roślina ta pochodzi z Ameryki Południowej, gdzie zarasta wysokie drzewa wykorzystując je jako podporę. W warunkach naturalnych syngonium jest rośliną wiecznie zieloną oraz ochoczo rozrastającą się do nawet 20 metrów. Roślina ta została introdukowana na inne kontynenty, gdzie uznawana jest za roślinę mocno inwazyjną.

Syngonium red spot tricolor – jak dbać

Syngonium to roślina zaliczana do bardzo łatwych w uprawie i nadających się nawet dla początkujących entuzjastów botaniki. Ważne jest, aby roślina miała dostęp do dużej ilości rozproszonego światła słonecznego. Im bardziej wybarwiona odmiana, tym więcej światła będzie potrzebować do prawidłowego wzrostu. Syngonium red spot tricolor, ze względu na swoje trójkolorowe wybarwienie preferuje jasne stanowiska, aby móc w pełni wykształcać swoje oryginalne liście. Warto również zwrócić uwagę na podłoże w którym znajduje się roślina. Mieszanka ziemi powinna być przepuszczalna z dodatkiem perlitu, keramzytu oraz chipsów kokosowych. Natomiast podlewanie syngonium powinno odbywać się dopiero po całkowitym przeschnięciu bryły korzeniowej.

Możliwe problemy w uprawie syngonium

Mimo tego, że z syngonium nie ma raczej zbyt wiele problemów, warto mieć świadomość o potencjalnych szkodnikach i chorobach tego pnącza. Oto parę symptomów, które może wskazywać na jeden z problemów:

  1. Żółkniejące liście co prawda nie świadczą od razu o chorobie rośliny, niemniej jednak warto dokładnie obejrzeć roślinę pod kątem szkodników takich jak przędziorek czy wciornastek (szczególnie przy niskiej wilgotności powietrza).
  2. Karłowacenie liści może wskazywać na potrzebę rośliny do wsparcia się, na przykład na paliku. Liście maleją i zwijają się głównie dlatego, że roślina posiada zbyt długie pnącze prowadzone na dziko.
  3. Zaschnięte końcówki liści pojawiają się bardzo często gdy roślina jest wystawiona na stanowisko ze zbyt dużym natężeniem światła słonecznego. Liście nadmiernie wysuszają się i powstają nieestetyczne, suche fragmenty. W skrajnych przypadkach, gdzie wilgotność powietrza wynosi mniej niż 40% liście syngonium również mogą zamoistnie obsychać.

Ciekawe odmiany syngonium

Dzięki spokrewnieniu z filodendronami, syngonium podatne jest także na przeróżne modyfikacje genetyczne, stąd pojawiają się coraz to nowe, ciekawsze odmiany tej rośliny. Oto kilka z nich:

Syngonium Mottled Mojito to przepiękna odmiana rośliny o jasnozielonych liściach z nieregularnymi ciemnozielonymi kropkami.

Syngonium Red Arrow to jedna z popularniejszych odmian syngonium, lecz również zjawiskowo piękna. Odmiana ta posiada ciemne, wręcz szare liście, których blaszki liściowe są intensywnie czerwone.

Syngonium Strawberry Ice, zaliczana do odmian kolekcjonerskich, charakteryzuje się nieregularnymi różowymi wybarwieniami na liściach.

Syngonium Wendlandii to odmiana o oryginalnym kształcie liścia, wydłużonej strzałce na środku której kontrastuje biały kolor nerwu.