Blog

Epifity - jak dbać o rośliny bez systemu korzennego?

Pochodzące z lasów tropikalnych oraz górskich lasów mglistych, epifity wytworzyły wiele adaptacji morfologicznych i fizjologicznych, które umożliwiają im życie bez systemu korzennego. Epifity zachwycają swoim intrygującym wyglądem, który ożywia pomieszczenie. Zobacz, jak o nie dbać.

Wybierz miejsce jasne, niebezpośrednio oświetlone

Wyobraź sobie epifity w ich naturalnym środowisku. Wdzięcznie zwisają z konaru drzewa, który jednocześnie osłania je przed bezpośrednimi promieniami słońca. Taka również powinna być przestrzeń w domu, w którym zamierzasz je trzymać. Decydując się na zakup takich roślin jak Tilandsia Oplątwa:

trzymaj je z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych. Możesz postawić je kilka metrów od okna. Zbyt intensywny wpływ słońca może spowodować u nich np. poparzenie.

Epifity – pamiętaj o zraszaniu

Tego rodzaju rośliny pobierają wodę z powietrza, dlatego należy podlewać je bardzo oszczędnie. Wystarczy zaledwie skropić je dwa razy w tygodniu miękką wodą. Innym sposobem jej nawadniania jest zamoczenie rośliny w wodzie, a następnie dokładne wysuszenie. Nie należy suszyć jej bezpośrednio na słońcu, bo grozi to jej zgniciem czy obumarciem.

Zadbaj o dobry klimat

Epifity naturalnie rosną w ciepłym klimacie, dlatego pomieszczenie, w którym umieścisz swoje rośliny powinno przypominać naturalne środowisko. Powietrze powinno być raczej wilgotne, dlatego epifity będą dobrze czuć się w łazience. Przyjazna temperatura dla takich roślin to ok. 21-25 st. Celsjusza.

Umieść epifity na stojaku

Jako, że rośliny tego typu są pozbawione systemu korzennego, nie musisz ich często przesadzać. Roślinki te dobrze prezentują się np. na stojakach i wprowadzają oryginalny klimat do Twojego wnętrza. Będą świetnie wyglądać w nowocześnie urządzonych przestrzeniach.

Jak widać, epifity nie wymagają bardzo skomplikowanej pielęgnacji. W zamian za taką niewymagającą opiekę, mogą odwdzięczyć się pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach, które będą cieszyć oko. Wejdź do naszego sklepu i zapoznaj się lepiej z ofertą tych wspaniałych okazów.