Blog

Oplątwy – poznaj rośliny, które odżywiają się powietrzem

Czy kiedykolwiek słyszałeś o roślinach, które odżywiają się powietrzem? Należą do nich oplątwy, które nie mają większych wymagań jeśli chodzi o ich hodowlę. Zatem, jak o nie dbać. Oto garść wskazówek.

Airplant – powietrzne rośliny

Oplątwy naturalnie rosną na konarach drzew. Składniki odżywcze potrzebne do życia pobierają z powietrza i z deszczu, dlatego nazywane są powietrznymi roślinami. Oplątwy – jako, że naturalnie występują w tropikach – bardzo lubią ciepło i wilgoć. Warto o tym pamiętać, organizując im miejsce w domu.

Zadbaj o wysoką wilgotność powietrza

Oplątwy lubią wilgotne powietrze. Z tego względu, jeżeli np. chcesz przygarnąć do swojego domu takie rośliny jak: Tillandsia OPLĄTWA Houston Cotton Candy Airplants, Tillandsia OPLĄTWA Houston Cotton Candy Airplants KULA, Tillandsia OPLĄTWA ionantha AIRPLANTS, warto umieścić je np. w łazience, gdzie o wiele łatwiej o wilgoć.

Co więcej, oplątwy należy regularnie zraszać – zwykle dwa razy w tygodniu, czasem jednak i codziennie. Należy robić to rano lub w ciągu dnia. Wieczór nie jest dobrą porą na zraszanie.

Unikaj bezpośredniego słońca

Upalne letnie słońce może im poparzyć liście. Dlatego nie stawiaj rośliny bezpośrednio przed oknem. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia. Ogranicz dostęp światła w taki sposób, by do rośliny na co dzień docierało rozproszone światło. Rośliny te lubią raczej jasne pomieszczenia, dlatego, gdy np. zimą światła jest mniej, warto oplątwę przenieść w jaśniejsze miejsce.

Oplątwy – zrób im kąpiel

Dwa razy w tygodniu zraszaj oplątwę wodą. Niektórzy decydują się także na kąpiele oplątwy. Niektórzy kąpią ją co 2-4 tygodnie. Taka kąpiel polega na całkowitym zanurzeniu rośliny w misce z wodą. Woda powinna być przegotowana, odstana i o temperaturze pokojowej. Roślinkę pozostawiamy na pół godziny. Po kąpieli należy roślinę wyjąć, otrzepać od nadmiaru wody i wysuszyć. Nie suszmy oplątwy w bezpośrednim słońcu, ponieważ to może doprowadzić do jej zgnicia.

Oplątwa to wspaniała roślina, która doskonale prezentuje się na różnego rodzaju stojakach. Może i Ty chciałbyś mieć je w swoim domu?

Sprawdź naszą ofertę!