Blog

Roślina kolekcjonerska - nasze propozycje

Nietypowo wyglądające i rzadko spotykane okazy kwiatów doniczkowych są coraz bardziej pożądane przez kolekcjonerów i miłośników roślin. Charakteryzują się one nietypową strukturą liścia lub nienaturalnym wybarwieniem. Chcesz zaskoczyć kogoś nietypową rośliną na prezent? A może sam szukasz czegoś nowego do swojej kolekcji? Zobacz na nasze propozycje roślin kolekcjonerskich!

Monstera Variegata – kto o niej nie słyszał?


Roślina, która zyskała swoją sławę przez białe wybarwienia na liściach, które mogą pojawiać się losowo lub równo na połowach – wszystko zależy od matecznika, czyli rośliny od której została pobrana nowa szczepka. Wariegacja u monstery jest bardzo trudna do utrzymania, ponieważ im większa część liścia posiada białe wybarwienie, tym więcej światła potrzebuje zielona część rośliny do poprawnego funkcjonowania i utrzymania białych przebarwień przy życiu. Kiedy warunki nie są wystarczające, pierwsze obumiera biała część rośliny.

Monstera Siltepecana – bezproblemowe pnącze


Rzadko spotykana roślina, która zaskakuje swoim srebrzystym połyskiem na liściach. Kształt liści rośliny nie kojarzy się z monsterą, która zyskała największą rozpoznawalność przez dziurawe liście, ale roślina ma stosunkowo niewielkie wymagania i szybko rozrasta się do wielkiego monstrum, pnąc się do góry lub zwisając.

Philodendron Pink Princess – roślina kolekcjonerska, królowa różu

roślina kolekcjonerska - philodendron pink princess


Ciemnozielone liście kontrastujące z czerwono różowym kolorem? To nie żart! Taka roślina naprawdę istnieje i nazywa się Philodendron Pink Princess. Piękne wybarwienie wymaga stanowiska z dużą, rozproszoną ilością światła. Wiele osób decyduje się na doświetlanie tej rośliny ze względu na brak odpowiednich naturalnych warunków. Niemniej jednak, podczas wpływu sztucznego światła jej liście mogą przybierać bordową barwę zamiast różowej.

Stylowa roślina kolekcjonerska – Alocasia Black Velvet


Alokazje to rośliny tropikalne, których liście z wyglądu przypominają łuski smoka. Przez mnogość odmian, pojawia się w różnych kompozycjach czerni, szarości, zieleni i bieli. Bywa kapryśna, nie znosi zarówno przelewania jak i przesuszania. Wilgotność w pomieszczeniu, w którym się znajduje musi wynosić powyżej 60%.

Philodendron Prince of Orange, czyli kolory lata

roślina kolekcjonerska - philodendron prince of orange


Kolejna odmiana philodendrona, która zaskakuje swoim kolorem. Wybarwienie rośliny zależne jest od genów szczepki oraz dostępu rośliny do światła. Niemniej jednak Philodendron Prince of Orange to stosunkowo łatwa roślina, która zaskoczy swoim pomarańczowym kolorem nie jedną osobę. Idealne jako dodatek do ożywienia jasnych, loftowych lub rustykalnych pomieszczeń.

Oczywiście lista roślin kolekcjonerskich jest o wiele większa, a powyższe są jedynie naszymi przykładami. Macie ochotę na drugą część roślin kolekcjonerskich? Jaką roślinę kolekcjonerską posiadacie? Podzielcie się z nami w komentarzu!

Rośliny bezpieczne dla zwierząt domowych

Posiadasz psa lub kota, który uwielbia podgryzać Twoje roślinki? Uważaj! Wiele roślin jest powszechnie uważanych za trujące, a regularne ich zjadanie przez zwierzęta może wpłynąć negatywnie na ich zdrowie.