Roślina cieniolubna do mieszkania – 5 ciekawych propozycji

polecane wpisy

Roślina cieniolubna do mieszkania – 5 ciekawych propozycji

W mieszkaniu, gdzie okna są skierowane na stronę zachodnią, najlepszym wyborem będzie roślina niepotrzebująca dużej ilości światła do wzrostu. Roślina cieniolubna to jedna z najczęściej wybieranych dekoracji do mieszkań bez wystarczającego dopływu bezpośredniego światła.

Sansevieria, efektowna i łatwa w uprawie roślina


To jedna z roślin polecana dla początkujących. Dzięki magazynowaniu wody w liściach nie potrzebuje częstego i obfitego podlewania. Sansevieria nosi również przesuszenie, ale nie toleruje przelewania. Potrzebuje minimum światła, a w bardziej nasłonecznionych miejscach rośnie szybciej. Roślina występuje w wielu odmianach, które różnią się kształtem i kolorem, np. Sanseviera Zeylanica Symetryczna lub Sansevieria Trifasciata Moonshine.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Roślina cieniolubna do każdych warunków – Zamioculcas


Roślina bardzo często spotykana w galeriach handlowych i znana z niskich wymagań pielęgnacyjnych. Rozrasta się bardzo bujnie, a dodatkowe zasilenie jej nawozem sprawi, że wypuści bardzo dużo nowych pędów. Zamioculcas uwielbia ciasne doniczki – jeśli znajduje się w takiej wypuszcza zielone pędy, a kiedy zostanie przesadzony do za dużej donicy będzie powiększać swój system korzeniowy.

Cieniolubne pnącze – Hoya carnosa


Roślina inaczej nazywana Woskownicą, to pnącze szczególnie lubiane przez osoby mające tendencję do zasuszania i zapominania o roślinie. Hoya idealnie komponuje się do zawieszenia w np. makramowym kwietniku lub poprowadzonego na podporach do góry. Hoya nie lubi przesadzania ani przestawiania w inne miejsca. Często kwitnie w domowych warunkach, a jej kwiaty mają specyficzny bardzo intensywny zapach.

Bluszcz – mało wymagająca roślina cieniolubna


Oprócz tego, że jest to roślina świetnie radząca sobie w zacienionych miejscach, dodatkowo należy do łatwych w utrzymaniu pnączy. Pędy leżące na podłożu bardzo szybko się ukorzeniają, a sam bluszcz osiąga rozmiary do ok. 2 metrów wysokości. Istnieje bardzo dużo odmian bluszczu, które różnią się od siebie wyglądem liści, np. Bluszcz pospolity Hedera Helix oraz Bluszcz pospolity Hedera Jasnozielony.

Paprotka – roślina kochająca półcień

Jedną z roślin kojarzącą się z miejscami cienistymi to z pewnością Paproć Nephrolepis, która bardzo często zdobiła mieszkania za czasów PRL-u, a teraz wraca jej czas świetności. Paprocie nie lubią bezpośredniego słońca, więc latem mogą stać z dala od okien w ciemniejszych miejscach. Zimą należy przestawić je bliżej światła, aby uniknąć żółknących liści i niedoborów.