Strelicja – jak pielęgnować i którą wybrać?

polecane wpisy

Strelicja – jak pielęgnować i którą wybrać?

Rajski ptak – taki przydomek nosi Strelicja, a wziął się on ze specyficznego kształtu i kolorów jej kwiatostanu. Niemniej jednak, warto dowiedzieć się o tej roślinie coś więcej nie tylko ze względu na jej kwiaty. Możemy wyróżnić dwie Strelicje dostępne na rynku florystycznym: Strelicję królewską (Strelitzia Reginae) oraz Strelicję białą (Strelitzia Nicolai)

Skąd pochodzi Strelicja?

W naturze, rośliny te rosną u brzegu rzek, gdzie mają stały dostęp do wody i ciężkie, zbite podłoże. Została sprowadzona z Republiki Południowej Afryki, Wschodniej Prowincji Przylądkowej i Kwwa-Zulu Natal. Oprócz kolorowych kwiatów, posiada grube i długie zielone liście, na których siadają ptaki i zapylają roślinę.

Pielęgnacja Strelicji

strelicja królewska

Strelicja preferuje żyzne i wilgotne podłoże. Rośliny nie należy zbyt często przesadzać – dopiero wtedy, gdy system korzeniowy wyrasta spod doniczki. Kiedy ma zbyt dużo miejsca w doniczce zacznie powiększać swój system korzeniowy i na jakiś czas zaprzestanie wypuszczania nowych liści. Pomieszczenie, w którym znajduje się roślina musi być słoneczne przez większość dnia. Strelicja świetnie sobie radzi latem na balkonach lub tarasach. Podlewanie powinno następować wtedy, gdy wierzchnia warstwa gleby zdąży przeschnąć, ponieważ nie można dopuścić do gnicia systemu korzeniowego, który u Strelicji jest bardzo wrażliwy. W okresie kwitnienia, od wczesnej wiosny do późnej jesieni zaleca się dodatkowe nawożenie Strelicji biohumusem lub dedykowanymi odżywkami.

Strelicja – różnice pomiędzy odmianami

Strelicja królewska (Reginae) i Biała (Nicolai) mimo podobnych liści, różnią się od siebie strukturą liści oraz kolorem kwiatostanu. U Strelicji Królewskiej grube łodygi zakończone liśćmi są skierowane ku górze, a odmiana Biała rozpościera swoje liście na boki.

Co warto wiedzieć o Strelicji?

  • ilość liści wskazuje na wiek rośliny, a im starsza, tym szybciej istnieje możliwość kwitnienia
  • optymalne warunki to: jasne stanowisko, żyzna gleba oraz obfite podlewanie
  • roślina jest szkodliwa dla zwierząt

Sprawdź ofertę Strelicji Królewskiej oraz Strelicji Białej

Jak podoba Wam się Strelicja? Którą chcielibyście posiadać w swojej kolekcji lub już posiadacie?