Krok po kroku z wykonaniem Mikroklimatu.

polecane wpisy

Krok po kroku z wykonaniem Mikroklimatu.

Produkty, które będą Ci potrzebne do wykonania Twojego dzieła to przede wszystkim:

  • Słoik z pokrywą korkową;

  • Ziemia;

  • Węgiel aktywny;

  • Keramzyt;

  • Piasek/żwirek dekoracyjny;

  • Rośliny;

  • Mech;

  • Kamienie;

  • Drewniane dekoracje,

oraz co chyba najważniejsze chęci do pracy wraz z zamiłowaniem do roślin i natury. Wszystkie w/w komponenty opisaliśmy w innym wpisie: https://mikroklimat.pl/2019/12/10/wpis-3/ poniższy opis przygotowania słoika będzie miał formę przypominającą przepis na ciasto :).

Zaczynamy od słoiczka do którego wsypujemy jedną „porcję” keramzytu. Następnie ziemia, którą również dostaniesz odpowiednio odmierzoną. Jeżeli chcesz wykonać pasek ozdobny ze żwirku lub piasku, podziel ziemię na pół. Wsyp pierwsza połówkę, a na nią po ściankach odrobine piasku/żwirku. Polecamy piasek docisnąć do podłoża elementem płaskim, okrągłym np. pokrywką od słoika po ogórkach. UWAGA, na tym etapie powinieneś również rozsiać węgiel aktywny (tak jak byś miał siać rzeżuchę na wacie). Kolejną dawkę ziemi wsypujemy do naczynia, dobrze aby ziemia była luźna.

W tak przygotowanym słoiczek może już przyjąć swoich nowych „domowników” czyli roślinki. Sadzimy je jak abyśmy mieli robić to w doniczce, z tą różnicą, że w naczyniu mamy na to nieco mniej miejsca. Do uformowania wgłębienia najlepiej użyć łyżeczki. Rośliny wsadzamy tak, aby ich korzenie były w pełni w ziemi.

Kolejny etap to umiejscowienie mchu. Mech poduszkowy jak i chrobotek nie są ukorzenione, dlatego też wystarczy, aby spodem stykały się z ziemią, potrzebują tylko wchłaniać wilgoć z podłoża. Według własnego uznania rozmieść skały, następnie drobny żwirek lub piasek rozsyp w miejscach gdzie widoczna jest ziemia z góry, doda to walorów estetycznych. Nie zapomnij teraz podlać niewielką ilością wody kompozycje, niech wilgoć zacznie krążyć w obiegu zamkniętym. Ostatnie zadanie to znalezienie odpowiedniego miejsca dla domku, mostka ewentualnie ławeczki. Jeżeli podczas tworzenia lasu na ściankach zostały resztki ziemi, najlepiej wykorzystaj do przeczyszczenia zakrzywionego pędzelka.

Informacje w jaki sposób dbać oraz pielęgnować swój nowo powstały las znajdziesz w innym artykule: https://mikroklimat.pl/2019/12/10/pielegnacje/ pamiętaj, aby postępować zgodnie z wytycznymi przedstawionymi w artykule. Kompozycja nie wymaga szczególnego traktowania, lecz pamiętaj nie możesz jej zostawić całkiem samą bez opieki, zajrzyj czasem do niej 🙂