Blog

Fittonia – jak dbać o tę egzotyczną roślinę?

Fittonia to wdzięczna ozdoba niejednego mieszkania. Mało jednak kto wie, że pochodzi z Ameryki Południowej i w związku z czym najlepiej czuje się w ciepłym, wilgotnym środowisku, który przypomina ten naturalny występujący w peruwiańskich lasach tropikalnych. To tam fitonia jest najczęściej spotykana. Zobacz, jakie warunki jej stworzyć do harmonijnego rozwoju.

Wybierz odpowiedni poziom nasłonecznienia

Pamiętaj, że fitonia pochodzi z lasu tropikalnego. Oznacza to, że nie powinieneś wystawiać jej na zbyt duże nasłonecznienie ze względu na to, że naturalnie została przystosowana do przebywania w cieniu lub półcieniu. Dlatego zamiast na mocno nasłonecznionym parapecie, gdzie najprawdopodobniej zwiędnie lub uschnie, umieść ją w miejscu, gdzie nie dosięgną ją zbyt intensywne promienie słońca.

Zadbaj o dogodną temperaturę

Wszelkie skoki temperaturowe są dla fitonii dość niebezpieczne. Dlatego staraj się unikać hodowania jej w skrajnych warunkach. Dbaj o to, by temperatura powietrza pomieszczenia, w którym roślina przebywa nie była niższa niż 18 stopni Celsjusza. Nie trzymaj jej również na przeciągach, bo mają one dość duży wpływ na jej kondycję.

Podlewaj obficie – fittonia to uwielbia

Fittonia lubi być podlewana. Latem podlewaj ją obficie trzy razy w tygodniu. Natomiast zimą wystarczy, byś podlewał ją co pięć dni. Zadbaj o to, by woda miała temperaturę pokojową – by nie była ani zbyt zimna, ani zbyt ciepła. Nie zapomnij również o delikatnym zraszaniu rośliny – latem powinieneś robić to codziennie, a zimą co dwa dni. Jeżeli nadmiar wody wyleje się na podstawkę, pozbądź się jej. Korzenie fitonii powinny mieć dostęp do powietrza. W innym przypadku mogą zgnić. Zalanie rośliny może objawiać się poprzez żółknięcie liści.

Pomyśl o innych kompanach dla rośliny jaką jest fittonia

Fittonia jest roślinką, która uwielbia towarzystwo innych roślin. Może pobierać wodę z ich parujących liści, dlatego warto zadbać o to, by nie stała samotnie w kącie pokoju. Towarzyszyć jej może fikus albo kaktusy, kawa arabica, sansevieria i inne rośliny ozdobne.

W naszym sklepie znajdziesz kilka odmian fittonii, które wyróżniają się pięknymi liśćmi w kolorach, o których informuje drugi człon nazwy. Jest to m.in. fittonia:

W sklepie znajdziesz te i wiele innych odmian fittonii. Wszystkie możesz zobaczyć tutaj:

Informacje na temat pielęgnacji "Mikroklimatu"

Planujesz nabyć "Mikroklimat" i zastanawiasz się jak będziesz u niego dbać? Przeczytaj wszystkie najważniejsze informacje. Masz więcej pytań napisz: kontakt@mikroklimat.pl