Gdzie postawić las w słoiku? Znajdź idealne miejsce!

polecane wpisy

las w słoiku

Gdzie postawić las w słoiku? Znajdź idealne miejsce!

Osoby, które pragną odmienić swoje wnętrze i wnieść do niego nieco natury, zastanawiają się, gdzie postawić las w słoiku, by z jednej strony dobrze się komponował z aranżacją pomieszczenia, a z drugiej zapewnić mu odpowiednie warunki do życia. Podpowiadamy.

Z dala od bezpośredniego wpływu słońca!

Pamiętaj, że jeżeli zdecydowałeś się na las w słoiku, powinieneś trzymać go z dala od bezpośrednich promieni słonecznych. Nie narażaj go również na krótkie promieniowanie słońca. Działanie promieni może wywołać tzw. efekt cieplarniany, w rezultacie czego wewnątrz słoika temperatura bardzo szybko się podniesie. W połączeniu z wilgotnym mikroklimatem w środku, może dojść do zagotowania lasu w słoiku. Rośliny mogą ulec poparzeniom, które objawiają się poprzez plamy i przypalenia. W skrajnym przypadku należy liczyć się nawet z obumarciem całego lasu.

Zadbaj o średnie natężenie światła

Najlepiej, by Twój las w słoiku znalazł się gdzieś w głębi mieszkania, w miejscu, gdzie dociera światło, ale nie bezpośrednio, by nie narazić mikroklimatu na zniszczenie. Może uda Ci się wygospodarować miejsce na las w słoiku na komodzie lub stoliku z dala od okna, a może posiadasz okna od północnej strony? Wtedy skorzystanie z parapetu i wyznaczenie tam miejsca lasowi nie będzie nadużyciem.

Odpowiedz na potrzeby roślin

Gdy szukasz miejsca na las w słoiku, warto być czułym także na potrzeby roślin umieszczonych w słoju. Każdy rodzaj rośliny potrzebuje innej ilości światła, by żyć i rozwijać się. Najmniej światła potrzebuje paproć, bluszcz czy mech. Nieznacznie więcej fittonia, alokazja czy filodendron. Średniej ilości światła potrzebują ozdobne drzewka fikus, metasekwoja czy podocarpus.

Jeżeli zdecydowałeś się na las w słoiku z rośliną bonsai, zadbaj o to, by stała około 1,5 metra od okna. Nie bezpośrednio na parapecie, ale w takim miejscu, który zapewni mu wystarczająco dużo światła. Braki światła bonsai zademonstruje poprzez zrzucanie liści. Obserwuj go.

Sam mech w słoiku może stać nawet 3 metry od światła. Jako roślina niepotrzebująca wielkiej ilości słońca, poradzi sobie nawet w bardzo przyciemnionych pomieszczeniach, jak np. łazienka bez okna. Co więcej, wilgotne środowisko łazienki będzie dla niego dobrym miejscem, bo jak już pisaliśmy w naszym artykule: Mech chrobotek – poznaj 5 faktów na jego temat, mech znakomicie pochłania wilgoć.

Twój las w słoiku może stać zarówno na stole, szafce, jak i na podłodze, np. pod schodami. Warto jednak odpowiedzieć na jego potrzeby świetlne, by móc długo cieszyć się jego pięknem.