Blog

Rośliny doniczkowe – pierwsza pomoc w czasie upałów

Nasz kraj nawiedziła fala upałów, przed nami gorące dni i tropikalne noce. Równie trudno, co nam, może być również roślinom. Jak im pomóc, by mogły sobie poradzić z takimi temperaturami? Oto krótki poradnik, jak zadbać o rośliny doniczkowe.

Zadbaj o porę podlewania kwiatów

Gdy Tobie jest gorąco, po kubek zimnej wody sięgasz od razu, gdy poczujesz pragnienie. Nieco inaczej jest z roślinami. One nie potrzebują natychmiastowego nawodnienia. Kaktusy poradzą sobie nawet wiele dni bez wody. Inne rośliny również przetrwają, choć np. zaczną usychać, gdy od razu nie podasz im wody. Co więcej, podlanie ich w momencie największego upału za oknem, może skończyć się dla nich źle.

Najlepszą porą na podlewanie naszych kwiatów jest ranek oraz wieczór. W czasie trwania upałów kwiaty mogą potrzebować dodatkowego nawodnienia. Gdy zwykle nasze kwiaty są podlewane raz dziennie, teraz mogą mieć potrzebę podlewania dwa razy dziennie.

Niektóre rośliny, jak np. paprocie, możesz zraszać dodatkowo w ciągu dnia. Inne mogą tego nie lubić.  Wtedy wystarczy położyć obok nich miseczkę z wodą, by mogły czerpać wilgoć z powietrza. Wodę z powietrza pobiera np. mech chrobotek.

Rośliny doniczkowe – zwróć uwagę na dostęp do światła

Twoje rośliny, aby żyć potrzebują odpowiedniej ilości światła dziennego. Nawet w największe upały, nie ograniczaj ich dostępu do światła. Nie zanoś ich do piwnicy czy innego miejsca, które nie posiada okien. Wystarczy, że postawisz je z dala od parapetu lub zabierzesz z balkonu w najbardziej gorącą porę. Mało światła potrzebuje jedynie paproć czy mech chrobotek. Inne rośliny, takie jak fittonia, potrzebują o wiele więcej światła, by się rozwijać.

Dlatego nie chowaj ich przed światłem. Dbaj o odpowiednie oświetlenie nawet w gorące dni. W upał pamiętaj o mniejszej ekspozycji na słońce, ale nie rezygnuj z niej całkowicie.

Zgrupuj rośliny razem

Nie masz możliwości zabrania roślin do środka? Możesz je zgrupować wspólnie na balkonie. Jeżeli będą stały obok siebie, zapewnią sobie wzajemnie cień, dzięki czemu będzie im łatwiej przetrwać najgorszą porę upału.

Zwróć uwagę na kolor osłonek na doniczki. Jeżeli mają ciemny kolor, np. czarny, usuń je. W ten sposób nie będą przyciągać nadmiernie światła.

Dbaj o swoje roślinki nie tylko w gorące dni, a one odwdzięczą Ci się pięknym wyglądem.