Hoya carnosa 'Tricolor’: Roślinne propozycje

Kategorie

polecane wpisy

Hoya carnosa 'Tricolor’: Roślinne propozycje

Roślina zachwycająca swoimi kolorami liści oraz zapachem kwiatostanu. Często wybierana do powieszenia w makramie, ze względu na jej strukturę i pędy. Hoya carnosa 'Tricolor’ uwielbia oplatać się wokół przedmiotów blisko niej, więc można również pozwolić jej piąć się do góry na palikach lub podpórkach.

hoya carnosa 'tricolor'

Jak dbać – Hoya carnosa 'Tricolor’

Hoya carnosa występuje w wielu odmianach, a jedną z nich jest 'Tricolor’. Roślina potocznie zwana Hoją różową, ponieważ jej młode liście mają piękny, różowawy kolor. Ta wielokolorowa roślina zawitała w Europie z południowo-wschodniej Azji oraz Japonii. Najważniejsze w pielęgnacji Hoi jest to aby wiedzieć, że nie lubi ona być przesadzana lub notorycznie przestawiana w różne miejsca. Polecają ją osoby zapominalskie oraz często przebywające poza domem, ponieważ roślina ta potrafi wytrzymać długi okres suszy.

Jaką glebę wybrać, kiedy podlać?

Hoja jest dość specyficzną rośliną, bo zalicza się do sukulentów, co sprawia że nie potrzebuje dużej ilości wody, a wręcz nie można dopuścić do przelania rośliny, ponieważ może to doprowadzić do gnicia bryły korzeniowej. Roślina znacznie lepiej zniesie okresowe przesuszenie niż przelanie. Hoya nie wymaga zraszania ani wysokiej wilgotności powietrza w pomieszczeniu w którym się znajduje. Gleba Hoi musi być przepuszczalna i luźna. Można wykorzystać na przykład mieszankę dla kaktusów i sukulentów zmieszaną z perlitem jako podłoże oraz wykonać drenaż z keramzytu.

Hoya carnosa 'Tricolor’ – wybór stanowiska uprawy

Roślina odwdzięczy się pięknymi, długimi pędami w okresie wzrostu jeśli zapewnimy jej półcieniste stanowisko lub miejsce z rozproszonym światłem oraz nawożenie w okresie od wiosny do jesieni. Pamiętajmy, że do wzrostu Hoja potrzebuje dużo miejsca, a za razem nie lubi ona być często przesadzana i może się z tym wiązać okresowe zrzucanie liści. Należy wziąć to pod uwagę i zaplanować przesadzanie Hoi maksymalnie co dwa lata, oraz wybierać dla niej odrobinę większe doniczki.

Podsumowanie

Aby zapewnić optymalne warunki dla Hoyi carnosy 'Tricolor’ należy pamiętać, że:

  • lubi ona przepuszczalne podłoże
  • należy podlewać ją rzadziej niż inne rośliny
  • ograniczyć przesadzanie rośliny oraz jej przemieszczanie

Czy wiesz, że… inne odmiany Hoyi carnosy to na przykład Hoya carnosa 'Compacta’ i Hoya carnosa 'Albomarginata’?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *