Jak zabezpieczyć roślinę na jesień i zimę?

polecane wpisy

Jak zabezpieczyć roślinę na jesień i zimę

Jak zabezpieczyć roślinę na jesień i zimę?

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy robi się coraz zimniej i jest znacznie mniej światła. Temperatury oraz mała ilość promieni słonecznych z reguły nie służą roślinom. Co zatem zrobić, by zadbać o nie w tym czasie. Oto kilka wskazówek, jak zabezpieczyć roślinę na jesień i zimę?

Zadbaj o dostęp do światła

W okresie jesienno-zimowym niedobór światła może ujawniać się u rośliny słabszym ulistnieniem i mniej atrakcyjnym wyglądem. Wówczas należy zadbać o to, by kwiaty, stały jak najbliżej okna. Ciekawym patentem na brak światła jest także obniżenie temperatury w mieszkaniu. Dzięki temu rośliny będą miały ograniczony wzrost i z tego względu nie będą potrzebować tak dużej ilości światła. Z kolei niższa temperatura powoduje, że rzadziej można je podlewać. Oczywiście, uważając na to, by ich nie zasuszyć. Przez zimę rzadziej można podlewać także sukulenty.

Co z temperaturą i wilgocią?

Gdy nadchodzimy jesień czy zima, podkręcamy ogrzewanie w domu. Tymczasem większość roślin przechodzi wówczas okres spoczynku i wymaga niższej temperatury. Co więcej, w bardzo ogrzewanym mieszkaniu wraz ze wzrostem temperatury spada wilgotność powietrza. Przekłada się to na żółknięcie i opadanie liści. W takiej sytuacji należy uzupełnić te braki wilgoci. Można pokusić się o takie czynności jak: umieszczenie pojemników z wodą blisko roślin, zraszanie powietrza albo wykorzystanie specjalistycznych urządzeń do poprawy wilgoci w pomieszczeniu.

W temperaturze 4-7 st. Celsjusza można przechowywać: kaktusy, fuksję, oleander, rozmaryn, pelargonię.

W nieco wyższych temperaturach, około 15 st. Celsjusza można bez obaw trzymać: paproć, azalię, skrętnika, trzykrotkę, oplątwy.

W temperaturze 20 st. Celsjusza dobrze będą czuć się takie rośliny jak: fitonia, aloes, fiołek afrykański, syngorium, skrzydłowit.

Jak pielęgnować rośliny?

W czasie jesieni i zimy nie należy przycinać czy nabłyszczać roślin. Należy je natomiast wycierać z kurzu, by miały lepszy dostęp do światła. Nie narażajmy także roślinek na przeciągi, w czasie wietrzenia mieszkania. Jeżeli temperatura, w której przechowujemy rośliny gwałtownie spadnie, również może to spowodować jej uszkodzenia.

Jesień i zima to wymagający czas nie tylko dla ludzi i zwierząt, ale także dla roślin. Warto pamiętać o ich potrzebach. Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zabezpieczyć roślinę na jesień i zimę?