Blog

Bonsai – drzewko z historią

Drzewko Bonsai, choć kojarzone powszechnie z Japonią, swoje korzenie ma w Chinach. W Kraju Kwitnącej Wiśni pojawiło się dopiero w VI w. za sprawą japońskich dyplomatów, którzy przywieźli do swojej ojczyzny prawdziwe drzewo bonsai. Dziś roślina ta jest popularna nie tylko w Azji, ale również w Europie, w tym w Polsce. Teraz do nabycia także w naszym sklepie.

Drzewko Bonsai – droga od Chin do Japonii

Japończycy, znani ze swej dokładności i przywiązania do ascetycznych rozwiązań, zaczerpnęli pomysł na sztukę Bonsai od Chińczyków, którzy słynęli z uprawy drzewek dopuszczającej ogromną swobodę twórczą, kolorowe pojemniki oraz „dziki” wygląd roślin, określanej jako penzai. Dopiero w VI w. umiejętność ta została przywieziona na japoński dwór i w klasztorne mury buddyjskich mnichów. Wtedy to pod wpływem japońskich wzorców piękna, drzewko bonsai zyskało znany dziś, minimalistyczny wygląd. Japończycy odrzucili wszelkie ozdoby i postawili na prostotę. Bonsai drzewko zamiast mnóstwa kolorowych drobiazgów, zyskało minimalistyczną donicę, która dodaje uroku roślince. Samo drzewko Bonsai ma natomiast kompozycję, która ma symbolizować idealny wszechświat i składa się z jednego pnia.

Drzewka Bonsai w doniczce w dobrej cenie, już za mniej 50 zł, znajdziesz w naszym sklepie.

Oto przykładowe roślinki. Więcej w kategorii: https://mikroklimat.pl/sklep/rosliny/drzewka-bonsai/

Bonsai ficus
Bonsai Chińska Śliwka

Co oznacza „bonsai”?

Wiele osób, które planują hodować drzewka bonsai zastanawia się, co właściwie oznacza ta nazwa. Określenie to pochodzi z języka japońskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza „roślinę w pojemniku”. W istocie, dostępne w naszym sklepie internetowym drzewka bonsai to rośliny umieszczone w elegancko wyglądającej doniczce. Najpopularniejszą rośliną tego rodzaju jest drzewko bonsai fikus. Swoją popularność zawdzięcza łatwości w uprawie. Polecamy ją wszystkim początkującym w sztuce Bonsai.

Proporcje drzewka Bonsai

Prostota i zachwyt nad niedoskonałymi, naturalnymi kształtami oraz kontemplacja czasu – oto zasady buddyzmu, które jednocześnie stały się podstawą filozofii wyrabiania drzewek bonsai. Te wspaniałe rośliny, aby rzeczywiście realizowały japońską sztukę ogrodniczą, powinny zachować wszelkie ustalone wcześniej proporcje. Zadaniem sztuki Bonsai jest stworzenie miniatury drzewa, które będzie kojarzyć się z dojrzałą rośliną. Drzewko ma być imitacją rośliny, która naturalnie występuje w przyrodzie.

W tym celu wykorzystuje się proporcje pomiędzy częściami drzewka. Odchodzi się od symetrii na rzecz nieregularnych kształtów, choć bardzo istotne jest, by liście czy gałęzie nie były zbyt długie albo krótkie w stosunku do pnia. Pień nie może być natomiast zbyt cienki, bo w ten sposób cała kompozycja będzie wyglądać nienaturalnie.

W naszej ofercie znajdziesz prawdziwe drzewka Bonsai, zarówno małe drzewko Bonsai, jak i duże drzewko Bonsai w atrakcyjnych cenach.